Wynagrodzenie - przepisy i rodzaje

Na konto czy do ręki? Jak wypłacać wynagrodzenie pracownikowi?

22 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

14 komentarzy
Na konto czy do ręki? Jak wypłacać wynagrodzenie pracownikowi?
Wypłata należy się każdemu pracownikowi. By ten ją otrzymał, niezbędne jest przelanie odpowiedniej kwoty na wskazane przez niego konto bankowe lub wręczenie mu pieniędzy do ręki. Jak współcześnie przekazuje się wynagrodzenie podwładnym?

Jak wypłacane jest wynagrodzenie za pracę?

Trudno ukrywać, że głównym powodem, dla którego pracownicy decydują się na podjęcie pracy, jest wynagrodzenie. To powinno być na tyle wysokie, by umożliwić pracownikowi i jego rodzinie utrzymanie się przez cały miesiąc. Tyle teorii, bo w praktyce bywa różnie. Ci, którzy pracują, doskonale wiedzą, że wysokość wynagrodzenia może być uzależniona od wielu czynników. O ile bowiem podstawa należy się każdemu, o tyle całkowita wysokość miesięcznej pensji różnicowana może być przez m.in. aktywną sprzedaż, premie czy nadgodziny.

Video


Ponieważ wynagrodzenie jest ściśle związane z wykonywaniem pracy, szczegółowe informacje na temat warunków jego wypłaty można znaleźć w Kodeksie pracy. Choć ten obowiązuje wyłącznie tych pracodawców, którzy zatrudniają w oparciu o umowę o pracę, to jednak znacząca większość podmiotów przyjmujących do pracy zwraca uwagę na to, by w podpisanej umowie znalazły się odpowiednie zapisy na temat wynagrodzenia.

Szukasz pracy?

Budowlaniec - Dam Prace

Van Vugt Verhuur BV

  • Mazowieckie
Dodana
Aplikuj bez CV

Młodszy analityk ds. bankowości z niemieckim

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Kraków
Dodana

Specjalista ds. IT

NVH POLAND Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Specjalista ds.  Utrzymania Ruchu

Wörwag Pharma Operations Sp. z o.o.

  • Konstantynów Łódzki
Dodana

Operator produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bolesławiec
Dodana

Co o wynagrodzeniu za pracę mówi Kodeks pracy?

W Kodeksie pracy na temat wynagrodzenia znajdziemy podstawowe informacje, które uzupełniają stosowne rozporządzenia. Każdy pracodawca, który przyjmuje pracownika do pracy (zatrudnia na podstawie umowy o pracę) ma obowiązek w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy poinformować go na piśmie o wynagrodzeniu za pracę, w tym m.in. jego częstotliwości. Taką informację zawiera się zwykle w regulaminie pracy. Najczęściej pracodawcy decydują się na wypłatę wynagrodzenia pod koniec miesiąca lub do 10. dnia następnego miesiąca.

Fakt, że ustawodawca wymaga, by pracodawca przekazał informacje na temat wypłaty wynagrodzenia, jest zabezpieczeniem dla pracownika, który dzięki temu dokładnie wie, kiedy zostanie mu wypłacona pensja. To ułatwia jej zagospodarowanie.

Video

Wypłata wynagrodzenia – na konto czy do ręki?

Rozwój technologii sprawił, że większość pracowników ma własny rachunek bankowy. Taki znacząco ułatwia np. robienie opłat, jest nieoceniony również do rozliczeń z bankami czy innymi podmiotami działającymi na rynku. Ci zatrudnieni, którzy posiadają rachunek osobisty, najczęściej chcą otrzymywać wynagrodzenie właśnie na niego. Takie rozwiązanie jest o tyle praktyczne, że eliminuje konieczność samodzielnego odbierania pieniędzy, zapewniając tym samym bezpieczeństwo.

To, czy pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie do ręki, czy przelewem na konto, zależy dziś głównie od pracownika, ponieważ ma on prawo zgłosić chęć zmiany sposobu wypłaty. Warto przy tym dodać, że wciąż funkcjonują zakłady pracy, w których pracownicy mogą odebrać pensję w kasie, choć oczywiście jest to rzadkość. Wówczas w wyznaczony dzień tygodnia muszą stawić się w firmie, by upoważniony do tego pracownik wypłacił im wynagrodzenie.

Wypłata do ręki – tylko na wniosek pracownika

Z uwagi na powszechny dostęp do produktów bankowych, a także w związku z chęcią ograniczenia tak zwanej szarej strefy, na początku 2019 r. weszła w życia nowelizacja art. 86 § 3 Kodeksu pracy, a także ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Zgodnie z nimi obowiązkowe jest wypłacanie pensji w formie przelewu, o ile pracownik nie zgłosił innej chęci.

Forma wypłaty wynagrodzenia Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Art. 86 § 3 Kodeksu pracy

A zatem od 1 stycznia 2019 r. do wypłaty wynagrodzenia w gotówce pracownikowi dochodzi dopiero w sytuacji, gdy uprzednio złożył on stosowny wniosek do pracodawcy. Ponadto, pracodawca ma prawo żądać od pracownika ubiegającego się o zatrudnienie podania numeru rachunku płatniczego, jeżeli pracownik nie złoży wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Zmiany wprowadzono także w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych i o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dwie główne zmiany dotyczą długości okresu przechowywania akt pracowniczych, a także określenia sposobu wypłaty wynagrodzenia pracownikom. Ustawa potwierdza zasadę zawartą w nowelizacji kodeksu dotyczącą wypłacania pensji na rachunek bankowy.

Jak wnioskować o wypłatę pensji w gotówce?
Aby otrzymywać wypłatę w formie gotówki należy wypisać wniosek, a w nim zawrzeć:
  • dane wnioskującego i pracodawcy
  • datę i miejscowość 
  • prośbę o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych
  • podpis wnioskodawcy

Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim na celu usprawnienie przepływu pieniędzy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, a także ułatwienie wszelkich rozliczeń z instytucjami finansowymi. To z kolei ma wpłynąć na zwiększenie dochodów sektora finansów publicznych i dokładniejszą kontrolę nad finansami firm – będzie to zwiększało szansę firm działających uczciwie na wzrost ich konkurencyjności na rynku.

To może Cię również zainteresować

Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są zasady wypłacania wynagrodzenia?

Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcą do wypłaty wynagrodzenia pracownikowi, a także określenia w dokumencie na piśmie jej wysokości, częstotliwości oraz ewentualnych warunków dodatkowych (premie uznaniowe itp). Ponadto od 1 stycznia 2019 istnieje obowiązek dokonywania wypłat na rachunek bankowy, chyba że pracownik złożył wniosek o wypłatę do rąk własnych.

Kiedy pracownik powinien otrzymywać wypłatę?

Prawo nie nakłada na pracodawcę konkretnych terminów, w jakich powinien dokonywać wypłat, jednak zobowiązuje do określenia ich częstotliwości na piśmie i przedłożenia go pracownikowi. Zwykle pracodawcy płacą pensje do 10 dnia każdego miesiąca.

Jak otrzymać wypłatę do ręki?

Od nowelizacji Kodeksu pracy 1 stycznia 2019 r., aby otrzymywać wypłatę w gotówce, należy złożyć o to wniosek do pracodawcy, w przeciwnym razie musimy dostarczyć numer rachunku bankowego, na który będzie przelewane wynagrodzenie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

14 komentarzy

feliks

feliks

Cieszę się, że przepisy są tak jasne i precyzyjne. Nie ma wątpliwości co do wypłaty wynagrodzenia. Mam nadzieję, że będę miał możliwość skorzystania z tych zasad, gdy znajdę pracę.
Aśka

Aśka

Zgadzam się, że najlepiej otrzymywać wynagrodzenie przelewem na konto. Jest to wygodne i bezpieczne, a także ułatwia rozliczenia z bankami i innymi podmiotami.
kioto2

kioto2

Świetne informacje dla osób szukających pracy! Teraz wiemy, czego możemy oczekiwać od pracodawców i nie będziemy mieli wątpliwości co do wypłaty naszej pensji.
Enka

Enka

Te zmiany w kodeksie pracy są potrzebne, aby ułatwić przepływ pieniędzy i zapobiec szarej strefie. Zgoda na wypłatę pensji przelewem to wygoda i bezpieczeństwo dla pracowników.
Elk

Elk

Nie podobaja mi sie konta bankowe coraz bardziej,na moim koncie ciagle jest balagan i ciagle pisanie o zresetowanie konta bo sa pokazywane sumy ktorych nie ma,mysle ze wkoncu zrezygnuje z banku mam dosyc
Gustaw

Gustaw

Pytanie, każda firma ma konto , więc dlaczego by miała nie wystawiać czeku do pobrania w ich banku ?
Dzela

Dzela

A ja mam pytanie . Gdy zaczęłam pracę podsunięto mi kartkę że chce wypłatę do rąk . Teraz miałam L4 i chce żeby wypłacono mi na konto żeby mnie pracodawca nie oszukał . Jak można napisać taki wniosek o wypłatę na konto ?
Oliwia

Oliwia

Zasady są bardzo proste i powinno być i tak i tak. To wszystko zupełnie się zmieniło już jakąś dekadę temu.
Mimi

Mimi

Za dużo w życiu przeszłam żeby tym darmozjadom i oszustom bankowym powierzać swoje pieniądze.
Gotówka

Gotówka

Jak mam w ręce to moje. Jak w Banku to bankowe. Tylko gotówka do ręki. Inaczej jesteś w szponach bankierów.
Adrian Zandberg

Adrian Zandberg

Mało kto teraz bierze do ręki. Kiedyś to była kolejka po koperty do księgowości a teraz to każdy praktycznie ma konto. To chyba ułatwienie.
Olga

Olga

Świat idzie z postępem. Wynagrodzenie pracownicy otrzymują na swoje konto drogą internetową. Również emerytury kto ma konto, są tam wypłacane. kto nie ma konta, to przynosi mu emeryturę do domu listonosz.
z PRL

z PRL

W większości ludzie już biorą na konto. Chyba to się zaczęło zmieniać na przełomie lat 90-2000. Kiedyś na budowie się po fajrancie czekało na kasę i kadrowa wypłącała.
Mateusz

Mateusz

Kiedyś wszystko było w kopercie i wszyscy czekali na przyjazd kasy i księgowa wołała i wpisywało się na listę. Ach te czasy. Teraz najłatwiej jest na konto, mało kto chyba chce do ręki?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.