Jak świadomie zadbać o finansową przyszłość swojego dziecka?

Dlaczego temat zamożności dzieci został przez nas wzięty pod lupę w ramach akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach?"

Ponieważ uważamy, że nasze społeczeństwo jest, jeśli chodzi o rolę dziecka, przesiąknięte hipokryzją. Rodzina i dzieci są świętym hasłem wszystkich ugrupowań politycznych w Polsce od czasów tzw. komuny, aż do dziś. A jakie są fakty?

System zdrowia i opieki zdrowotnej dzieci, jaki jest, każdy widzi. Powiedzmy, daleki od ideału. Horror związany z wprowadzeniem gimnazjów przeżyło już wielu rodziców, którzy wiedzą, że system edukacji szkolnej też jest daleki od ideału.

Dlatego o nasze dzieci musimy zadbać sami. Ale aby to zrobić, trzeba wiedzieć jak. Jak zatem to zrobić?

ZASADA 1: Płać Twojemu dziecku na początku.

Co to znaczy, że masz płacić sobie lub Twojemu dziecku na początku? Przecież są ważniejsze wydatki: czynsz, prąd, gaz, telefon, żywność, benzyna, ubezpieczenie samochodu, napoje, ubrania. Poza tym piwa by się człowiek napił, szminka potrzebna, kosmetyki, lody można zjeść, bo lato, kebab ładnie pachnie, drink w zimowy wieczór by się przydał itd.

Jestem pewien, że w tworzeniu listy wydatków jesteś po stokroć — o ile nie tysiąckroć — lepszy ode mnie.

I co z tego wynika?

Prosta rzecz — jak będziesz zawsze myśleć o sobie na końcu i o Twoim dziecku na końcu — to nie masz szansy na zamożność. Mówiłem o tym wielokrotnie w programach TVN CNBC. Najpierw płać swojemu dziecku lub sobie. Umieść siebie na samym początku listy płac. Czym to może skutkować? Regularnym budowaniem zamożności, krok po kroku, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu. Jeżeli najpierw zainwestujesz dla swojego dziecka, a potem będziesz spontanicznie kupować ubranka i zabawki, bo właśnie jest przecena — będziesz stale budować zamożność swojego dziecka. Jeżeli będziesz najpierw kupować, bo ładne, i sprawisz dziecku przyjemność — obdarzysz je PRZEDMIOTAMI, A ZAMOŻNOŚCI NIE BĘDZIESZ BUDOWAĆ WCALE.

Innymi słowy...

Jeśli stawiasz budowanie zamożności Twojego dziecka na ostatnim miejscu listy płac, daleko za promocjami w sklepie — to czego oczekujesz? Jak możesz zbudować zamożność finansową? Aby to się wydarzyło, musi być ona pierwszym celem.

ZASADA 2: Płać sobie w zorganizowany sposób.

Co to znaczy: płać sobie w zorganizowany sposób? I dlaczego sobie, skoro mówimy o zamożności dziecka? Jak to połączyć i zrozumieć? To bardzo proste. Otóż zamożność tworzy się systematycznie. A to oznacza, że proces jej tworzenia nie może być uzależniony od przypadku. Jakie przypadki mogą wchodzić tu w grę?

 • Możesz zapomnieć.
 • Mogą być inne wydatki.
 • Może być za późno.
 • Możesz być „zawalony” pracą.
 • Możesz mieć zbyt dużo zadań do wykonania.
 • Możesz nie mieć połączenia z internetem.

Ale czy to jest powód, żeby zrezygnować z zamożności, bo się jest zmęczonym i zapomina się o przelewie? Dlatego należy zadbać o to, aby pieniądze automatycznie pojawiały się na osobnym rachunku. „Automatycznie” oznacza to, że masz w tym celu zlecenie stałe w banku ustalone na określony dzień miesiąca. Najlepiej jest ustalić je na taki dzień, kiedy z pewnością wiadomo, że są na koncie środki i zlecenie zostanie zrealizowane. Problem możesz rozwiązać łatwo, definiując stały przelew. Można pójść do banku i złożyć stałe zlecenie. Można też zrobić to przy pomocy bankowości elektronicznej.

Istotne więc jest, aby ustalić datę, kiedy na koncie są środki. To jeden z kluczowych momentów analizy przed podjęciem decyzji. Zapewne domyślasz się, że to samo należy zrobić w przypadku budowania zamożności Twojego dziecka. Należy inwestować w zorganizowany i regularny sposób. Większość ludzi żyje nadzieją złotego strzału. Pewnego dnia niebo będzie nam przychylne. Zarobimy dużo, „zrobimy” świetny interes, dostaniemy nagrodę, odziedziczymy spadek, wygramy w lotka. I wtedy się odkujemy i zainwestujemy!

Ale co będzie, gdy przez ćwierć wieku nie zdarzy się nic, człowieku? To znaczy, że czas na wychowanie dziecka bezpowrotnie minie, a zamożności jak nie było, tak nie ma. Zamożność tworzy się regularnością, a nie złotym strzałem. Ludzie mają tendencję do przeceniania tego, co robią jednorazowo w tygodniu czy w miesiącu, a nie doceniają tego, co mogą zrobić latami poprzez systematyczne działanie. TO WAŻNE ZARÓWNO DLA CIEBIE, JAK I DLA TWOJEGO DZIECKA.

Obrazowo, jeśli systematycznie i co miesiąc od narodzin Twojego dziecka będziesz odkładać i inwestować zaledwie 162,13 zł (na 10%), gdy Twoje dziecko skończy 18 lat, na jego koncie będzie 100 000 zł. To, co Twoje dziecko zrobi z tymi pieniędzmi, będzie zależało także od tego, w jaki sposób je wychowasz i czy przekażesz mu odpowiednie wzorce postępowania z nimi, dzięki właściwej edukacji finansowej.

To oczywiście tylko przedsmak tego co chcemy przekazać w ramach akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach". Jeśli chcesz poznać pozostałe 11 zasad budowania finansowej niezależności Twojego dziecka, pobierz materiały z prawej kolumny (na górze) i przeczytaj koniecznie. Zapraszamy także do wzięcia udziału w dyskusji poniżej. Jak ważne jest dla Ciebie budowanie zamożności i finansowej przyszłości Twojego dziecka? Czy już to robisz? Czy planujesz?


dr Andrzej Fesnak dr Andrzej Fesnak - współorganizator akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach", wykładowca akademicki, European Financial Consultant, dziennikarz.

Opinie

Adam Sankowski

Edukacja finansowa jest bardzo ważnym elementem świadomości społecznej. Dzięki niej każdy może zarządzać lepiej swoimi finansami. Nasza Izba nie tylko wspiera takie inicjatywy ale również sama organizuje akcje uświadamiania. Powołany przez Izbę Komitet Razem zwrócił uwagę społeczeństwa na temat przyszłych emerytur i udało się nam wywalczyć ulgi emerytalne dla każdego. Dobrze zatem, że teraz Polacy dzięki rozmowom o pieniądzach dowiedzą się jak mogą z tych ulg skorzystać aby mieć zasobniejszy portfel w przyszłości.

Adam Sankowski
Prezes Polskiej Izby Pośredników Finansowych i Ubezpieczeniowych

Andrzej Mańka

Nasz stosunek do pieniędzy jest w znacznym stopniu miarą naszego systemu wartości, cech charakteru i informacją o najgłębszych strukturach osobowości. Za sposobem, w jaki zarabiamy pieniądze, wydajemy je, oszczędzamy i inwestujemy kryje się niekiedy dość zaskakująca prawda o tym jacy w istocie jesteśmy.

Andrzej Mańka
autor pierwszej książki z cyklu „Bogaty Polak, biedny Polak” i współorganizator akcji „Porozmawiajmy o pieniądzach”. http://www.andrzejmanka.com

Piotr M. Łabuz

Problem większości ludzi leży nie w braku wiedzy, ale w przekonaniach na temat pieniędzy. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które ciężko pracują, a która ciągle ma za mało pieniędzy, to – uwierz mi – tym co sabotuje Twoje cele finansowe, to Twoje, głęboko skrywane, ograniczające przekonania.

Piotr M. Łabuz
psycholog, praktyk biznesu z ponad 20 letnim doświadczeniem, certyfikowany trener biznesu i rozwoju osobistego, www.piotrlabuz.pl

Franciszek Zięba

Edukacja finansowa to podstawowy sens działania naszej akademii, jedynej w Polsce organizacji kształcącej certyfikowanych Doradców Finansowych. Nasi doradcy z kolei przygotowując plany finansowe muszą - chcąc nie chcąc kształcić klientów. Z radością popieram każde działanie, które poprawia poziom edukacji klientów i ułatwia pracę doradcom. Dzięki takim społecznym szerokim akcjom łatwiej dotrze do społeczeństwa prawda, że planu finansowego potrzebuje po prostu każdy, kto chce osiągnąć swój własny cel finansowy.

Franciszek Zięba
Prezes Europejskiej Akademii Planowania Finansowego

Ilona Dzwonnik

Od kilkunastu lat działam na rynku finansowym jako Doradca Finansowy i Biznesowy. Zauważyłam, że chęć do edukacji pojawia się falami. Po powodziach i katastrofach wszyscy interesują się ubezpieczeniami, po ogłoszeniu hossy - inwestycjami i giełdą, a w trakcie boomu nieruchomości - kredytami hipotecznymi. I każdy myśli, że przeczytany wówczas artykuł czy krótki wykład stworzy od razu szansę na miliony. Noe budował Arkę przed potopem a nie w trakcie. Innymi słowy, szansę na sukces mają jedynie ci - którzy się przygotowują zawczasu. Cieszę się, że szeroka akcja edukacyjna pomoże wielu osobom w lepszym zarządzaniu finansami.

Ilona Dzwonnik
EFG, Geniusz Wiedzy Finansowej 2011 - Laureatka Olimpiady Wiedzy Finansowej na Giełdzie Papierów Wartościowych 2011.

Organizatorzy

 • Złote Myśli
 • 5 O'clock
 • Fesnak, Treningi, Szkolenia

Patroni

 • Money.pl
 • Gazeta Ubezpieczeniowa
 • Press Office
 • Interia
 • Gazeta Bankowa
 • Inwestycje.pl
 • Polish Professionals in London

Partnerzy

 • Europejska Akademia Planowania Finansowego
 • Opiekun Inwestora
 • Rodzinne Finanse
 • Akademia Eksperta
 • Financial Future
 • Budżet Domowy
 • Kontomierz
 • Money Zoom

Polityka prywatności akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach

Korzystając w jakikolwiek sposób z serwisu znajdującego się pod adresem www.PorozmawiajmyoPieniadzach.pl, akceptujesz zasady zawarte w Polityce Prywatności znajdującej się na niniejszej stronie.

Jeśli nie zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności, nie rejestruj się w naszym systemie i nie udostępniaj nam żadnych danych dotyczących Twojej osoby.


Dane osobowe

Administratorem danych osobowych jest organizator akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach", firma Złote Myśli sp. z o.o.

W czasie korzystania z serwisu możesz zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza lub w inny sposób. Dane, o które będziesz proszony, to w większości przypadków imię i adres e-mail. W szczególnych przypadkach możesz zostać poproszony o dokładniejsze dane, które będą niezbędne do realizacji zamówionej usługi.

Podając dane i akceptując politykę prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez administratora oraz partnerów akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach".

Niepodanie wymaganych danych zablokuje czynność, której te dane dotyczyły, jeśli niepodane dane są wymagane do jej poprawnego wykonania.


Niezapowiedziane wiadomości

Zastrzegamy sobie prawo do wysyłania niezapowiedzianych wiadomości osobom, biorącym udział w akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach. Pod tym określeniem rozumiemy informacje niekomercyjne (np. życzenia, komentarze osobiste itp.) oraz informacje komercyjne, których rozsyłka dotyczy naszych produktów, produktów Partnerów z którymi współpracujemy.

Informacje komercyjne filtrujemy tak, abyś nigdy nie otrzymał informacji, która nie byłaby dla Ciebie potencjalnie interesująca.

Kontakt

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice

tel. (032) 2304691
fax. (032) 4446714
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-14:30.


Dane rejestracyjne spółki:

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice
Kapitał zakładowy: 1.150.000 zł

Sąd Rejonowy w Gliwicach,
X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000295365
NIP: 631-253-46-77
REGON: 240713607

Dziękujemy za przyłączenie się do akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach"

Zapraszamy do zdobywania wiedzy finansowej zawartej w artykułach oraz w materiałach wideo.

W podziękowaniu za dołączenie się do akcji otrzymujesz zniżki na wszystkie publikacje finansowe Złotych Myśli oraz możliwość skorzystania z dodatkowych promocji.

Zniżka obowiązywać będzie od 9 do 30 maja.


Ze zniżek możesz skorzystać NA TEJ oraz innych stronach serwisu.

W celu poprawnego działania naszego serwisu i wygody jego użytkowników używamy plików cookie (tzw. "ciasteczek"). Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.