Pożeracz oszczędności - inflacja stylu życia.
Jak z nią walczyć?

Czy nie dziwią Was czasem różne historie zwycięzców w Lotto, którzy wygrywają miliony, ale w krótkim czasie roztrwaniają swoje wygrane i prędzej czy później wracają do „normalnego” życia?

Cóż, takie historie też mogą dziać się w naszych prywatnych portfelach – oczywiście na odpowiednio mniejszą skalę. Jeżeli dostałeś kiedyś premię lub podwyżkę, a po kilku miesiącach zastanawiałeś się, gdzie się podziały te pieniądze, to dobrze wiesz o czym mówię.

A mówię o inflacji stylu życia.

To naturalnie całkiem normalna rzecz. Zarabiamy coraz więcej, więc stać nas na coraz więcej. O to w tym wszystkim przecież chodzi? Jeżeli mielibyśmy odkładać wszystkie nasze podwyżki, wszystkie premie i dodatkowe dochody to nie byłoby po co się starać.

Nie ma nic złego w racjonalnym polepszaniu swojego stylu życia!

Ale zastanawiające pozostaje to, że niezależnie od tego jak mało lub jak dużo ktoś zarabia, to i tak jego lub jej wydatki zazwyczaj praktycznie dorównują dochodom.

Dlaczego tak się dzieje?

Sam ćwiczę to zjawisko na sobie. Kiedyś większość zakupów spożywczych i innych rzeczy „do domu” udawało mi się robić w dyskontach i innych „tanich” sklepach typu Biedronka czy Lidl. I wszystko było w jak najlepszym porządku. Ale z czasem, w miarę jak moja sytuacja się powoli polepszała, to zakupy w delikatesach, droższych sklepach, takich jak Alma czy Bomi, przestały wydawać mi się jakąś szczególną ekstrawagancją.

Co jest oczywiście niemal całkowicie bez sensu, bo dobrze wiem, że większość rzeczy, które potrzebuję, mogę równie dobrze znaleźć w innym miejscu i taniej.

Ale powoli, powoli przestaje to tak przeszkadzać i kłuć w oczy. W taki sposób inflacja stylu życia wkrada się w nasze zwyczaje.

Z im większymi dochodami mamy do czynienia, tym trudniej jest ogarnąć, którędy dokładnie pieniądze uciekają z portfela. Jednocześnie, tym łatwiej jest przymknąć oko na jakiś większy zakup („bo przecież mnie stać”, „należy mi się”) lub na niewielkie przepłacanie za jakieś produkty („bo ta jedna złotówka przecież nic nie zmieni”).

Coś co kiedyś nie wydawało się w ogóle potrzebne do życia, przechodzi nagle do kategorii „czemu nie?”. Zaczynamy rozważać kupno rzeczy, o których wcześniej w ogóle byśmy nie pomyśleli. Kupno nowego samochodu kiedyś było poza zasięgiem, ale po podwyżce zaczynamy się zastanawiać…

Takich przykładów jest wiele.

A przecież są jeszcze reklamy, które cały czas namawiają do coraz częstszego kupowania coraz lepszych rzeczy. Są znajomi, którzy mówią „przecież cię stać”. Presja na wydawanie pieniędzy jest silna!

I tak w kółko – zarabiamy więcej i wydajemy więcej.

Pół biedy jak wydatki jeszcze zrównują się z dochodami. Gorzej, gdy zaczynają je przekraczać, pojawia się życie na kredyt i wydatki rosną szybciej niż dochody.

Jak zaradzić tym negatywnym zjawiskom?

Jest kilka skutecznych sposobów na przerwanie tego błędnego koła. Mam nadzieję, że któryś z nich Ci się przyda:

 1. Zapisuj wydatki i prowadź budżet. Jeżeli naprawdę Ci zależy i naprawdę chcesz wiedzieć gdzie podziały się Twoje pieniądze, to musisz śledzić swoje wydatki. Bez tego kilka złotych umknie Ci przy okazji kupowania rzeczy na obiad, kolejne kilka złotych na jakiejś imprezie… Zresztą, na pewno masz już jakieś podejrzenia co do tego, na jakie rzeczy wydajesz trochę za dużo. Kolejny krok to zweryfikowanie czy masz rację i rozpoznanie problemu.
 2. Z tym zadaniem w bardzo dobry sposób może Ci pomóc Kontomierz, który wskaże Ci na jakie kategorie wydatków przeznaczasz najwięcej (lub po prostu za dużo) pieniędzy.
 3. Oszczędności na pierwszym miejscu. Niezawodna zasada „płać sobie najpierw” bardzo dobrze chroni przed inflacją stylu życia. Ale pamiętaj by odkładać określony procent swoich dochodów, a nie stałą kwotę. W ten sposób Twoje oszczędności zawsze będą podążać za wzrostem Twoich dochodów.
 4. Odłóż na bok dążenie do ideału. Pewnie masz jakiś wymarzony styl życia, do którego dążysz. W dzisiejszych czasach, kiedy od kredytu na kilka tysięcy złotych dzieli nawet tylko jedno kliknięcie bardzo łatwo ulec pokusie spełniania swoich marzeń zbyt szybko. A potem okazuje się, że trzeba słono zapłacić za takie kredyty-chwilówki na spełnianie marzeń.
 5. Kupuj rzeczy, dlatego że ich potrzebujesz, a nie dlatego, że Cię na nie stać. Trzeba walczyć z natrętnymi myślami typu „należy mi się” i „bo mogę”. Oczywiście, nie zapominaj też o przyjemnościach, ale bez przesady – zachowaj odpowiednie proporcje.
 6. Żyj o podwyżkę do tyłu. To jest bardzo ciekawy sposób na powstrzymanie inflacji stylu życia i utrzymanie oszczędności na odpowiednim poziomie. Bardzo prosta rzecz – jeżeli dostałeś podwyżkę, to przeznacz ją w całości na regularne oszczędności. Po jakimś czasie dostałeś kolejną – zwiększ swoje limity na niezbędne wydatki i różne zachcianki do poziomu poprzedniej podwyżki.
 7. To, że więcej zarabiasz, nie znaczy, że możesz więcej pożyczyć. Tak, banki będą Ci mówiły, że teraz masz większą zdolność kredytową i w ogóle to najchętniej dałyby Ci teraz złotą kartę kredytową… i tak dalej. Dobrze jest mieć zdolność kredytową, ale trzeba umieć rozsądnie z niej korzystać.
 8. Duże wydatki planuj z wyprzedzeniem… i z głową. Bądź realistyczny. Nie licz ile może pożyczyć Ci bank, tylko policz na ile Cię stać. Myśl o swoich finansach w długoterminowej perspektywie.
 9. A przede wszystkim zidentyfikuj to, co jest dla Ciebie w życiu naprawdę ważne i naprawdę niezbędne. I na to wydawaj pieniądze.

Krzysztof Sobolewski - serwis kontomierz.pl kontomierz.pl


Opinie

Adam Sankowski

Edukacja finansowa jest bardzo ważnym elementem świadomości społecznej. Dzięki niej każdy może zarządzać lepiej swoimi finansami. Nasza Izba nie tylko wspiera takie inicjatywy, ale również sama organizuje akcje uświadamiania. Powołany przez Izbę Komitet Razem zwrócił uwagę społeczeństwa na temat przyszłych emerytur i udało się nam wywalczyć ulgi emerytalne dla każdego. Dobrze zatem, że teraz Polacy dzięki rozmowom o pieniądzach dowiedzą się jak mogą z tych ulg skorzystać aby mieć zasobniejszy portfel w przyszłości.

Adam Sankowski
Prezes Polskiej Izby Pośredników Finansowych i Ubezpieczeniowych

Andrzej Mańka

Nasz stosunek do pieniędzy jest w znacznym stopniu miarą naszego systemu wartości, cech charakteru i informacją o najgłębszych strukturach osobowości. Za sposobem, w jaki zarabiamy pieniądze, wydajemy je, oszczędzamy i inwestujemy kryje się niekiedy dość zaskakująca prawda o tym jacy w istocie jesteśmy.

Andrzej Mańka
autor pierwszej książki z cyklu „Bogaty Polak, biedny Polak” i współorganizator akcji „Porozmawiajmy o pieniądzach”. http://www.andrzejmanka.com

Piotr M. Łabuz

Problem większości ludzi leży nie w braku wiedzy, ale w przekonaniach na temat pieniędzy. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które ciężko pracują, a która ciągle ma za mało pieniędzy, to – uwierz mi – tym co sabotuje Twoje cele finansowe, to Twoje, głęboko skrywane, ograniczające przekonania.

Piotr M. Łabuz
psycholog, praktyk biznesu z ponad 20-letnim doświadczeniem, certyfikowany trener biznesu i rozwoju osobistego, www.piotrlabuz.pl

Franciszek Zięba

Edukacja finansowa to podstawowy sens działania naszej akademii, jedynej w Polsce organizacji kształcącej certyfikowanych Doradców Finansowych. Nasi doradcy z kolei przygotowując plany finansowe muszą - chcąc nie chcąc kształcić klientów. Z radością popieram każde działanie, które poprawia poziom edukacji klientów i ułatwia pracę doradcom. Dzięki takim społecznym szerokim akcjom łatwiej dotrze do społeczeństwa prawda, że planu finansowego potrzebuje po prostu każdy, kto chce osiągnąć swój własny cel finansowy.

Franciszek Zięba
Prezes Europejskiej Akademii Planowania Finansowego

Ilona Dzwonnik

Od kilkunastu lat działam na rynku finansowym jako Doradca Finansowy i Biznesowy. Zauważyłam, że chęć do edukacji pojawia się falami. Po powodziach i katastrofach wszyscy interesują się ubezpieczeniami, po ogłoszeniu hossy - inwestycjami i giełdą, a w trakcie boomu nieruchomości - kredytami hipotecznymi. I każdy myśli, że przeczytany wówczas artykuł czy krótki wykład stworzy od razu szansę na miliony. Noe budował Arkę przed potopem a nie w trakcie. Innymi słowy, szansę na sukces mają jedynie ci - którzy się przygotowują zawczasu. Cieszę się, że szeroka akcja edukacyjna pomoże wielu osobom w lepszym zarządzaniu finansami.

Ilona Dzwonnik
EFG, Geniusz Wiedzy Finansowej 2011 - Laureatka Olimpiady Wiedzy Finansowej na Giełdzie Papierów Wartościowych 2011.

Organizatorzy

 • Złote Myśli
 • 5 O'clock
 • Fesnak, Treningi, Szkolenia

Patroni

 • Money.pl
 • Gazeta Ubezpieczeniowa
 • Press Office
 • Interia
 • Gazeta Bankowa
 • Inwestycje.pl
 • Polish Professionals in London

Partnerzy

 • Europejska Akademia Planowania Finansowego
 • Opiekun Inwestora
 • Rodzinne Finanse
 • Akademia Eksperta
 • Financial Future
 • Budżet Domowy
 • Kontomierz
 • Money Zoom

Polityka prywatności akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach

Korzystając w jakikolwiek sposób z serwisu znajdującego się pod adresem www.PorozmawiajmyoPieniadzach.pl, akceptujesz zasady zawarte w Polityce Prywatności znajdującej się na niniejszej stronie.

Jeśli nie zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności, nie rejestruj się w naszym systemie i nie udostępniaj nam żadnych danych dotyczących Twojej osoby.


Dane osobowe

Administratorem danych osobowych jest organizator akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach", firma Złote Myśli sp. z o.o.

W czasie korzystania z serwisu możesz zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza lub w inny sposób. Dane, o które będziesz proszony, to w większości przypadków imię i adres e-mail. W szczególnych przypadkach możesz zostać poproszony o dokładniejsze dane, które będą niezbędne do realizacji zamówionej usługi.

Podając dane i akceptując politykę prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez administratora oraz partnerów akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach".

Niepodanie wymaganych danych zablokuje czynność, której te dane dotyczyły, jeśli niepodane dane są wymagane do jej poprawnego wykonania.


Niezapowiedziane wiadomości

Zastrzegamy sobie prawo do wysyłania niezapowiedzianych wiadomości osobom, biorącym udział w akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach. Pod tym określeniem rozumiemy informacje niekomercyjne (np. życzenia, komentarze osobiste itp.) oraz informacje komercyjne, których rozsyłka dotyczy naszych produktów, produktów Partnerów z którymi współpracujemy.

Informacje komercyjne filtrujemy tak, abyś nigdy nie otrzymał informacji, która nie byłaby dla Ciebie potencjalnie interesująca.

Kontakt

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice

tel. (032) 2304691
fax. (032) 4446714
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-14:30.


Dane rejestracyjne spółki:

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice
Kapitał zakładowy: 1.150.000 zł

Sąd Rejonowy w Gliwicach,
X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000295365
NIP: 631-253-46-77
REGON: 240713607

Dziękujemy za przyłączenie się do akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach"

Zapraszamy do zdobywania wiedzy finansowej zawartej w artykułach oraz w materiałach wideo.

W podziękowaniu za dołączenie się do akcji otrzymujesz zniżki na wszystkie publikacje finansowe Złotych Myśli oraz możliwość skorzystania z dodatkowych promocji.

Zniżka obowiązywać będzie od 9 do 30 maja.


Ze zniżek możesz skorzystać NA TEJ oraz innych stronach serwisu.

W celu poprawnego działania naszego serwisu i wygody jego użytkowników używamy plików cookie (tzw. "ciasteczek"). Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.