Pieniądze lubią twardzieli

"Pieniądzom trzeba rozkazywać, a nie służyć im." - Seneka

Choć od wielu lat wmawia się nam, że pieniądze to wyłącznie kwestia szczęścia, to dlaczego przy jednych one zostają i mnożą się, a od innych uciekają? W Polsce zbyt często duże pieniądze traktowane są jako dowód przestępstwa. Człowiek bogaty z założenia wszedł w jakiś podejrzany układ. Rzadko kiedy pokazuje się, że majątek jest owocem ciężkiej pracy i właściwej postawy. O tym, czego potrzeba, żeby okiełznać pieniądze, musiałem przekonać się na własnych skórze.

Moja nauka zarządzania pieniędzmi zaczęła się już na studiach. W trakcie drugiego roku studiów mieszkałem pod Warszawą, a studiowałem w ścisłym centrum. W tym czasie moi rodzice mieli 3-pokojowe mieszkanie w Warszawie, które wynajmowali. Przekonałem ich, że lepiej jest wynajmować pojedyncze pokoje niż całe mieszkanie i przeprowadziłem się do Warszawy, utrzymując się z wynajmu pozostałych dwóch pokoi oraz z pracy dorywczej (byłem szoferem, tłumaczem. Imałem się też wielu innych zajęć). Zawsze miałem jakieś pieniądze, ale to było za mało, żeby nazwać to stabilnym fundamentem.

Czy nie dotyka to większości z nas?

Zarabiamy, wydajemy, znów zarabiamy i znów wydajemy. Jeśli odkładamy, to zwykle żeby znów wydać, i tak tworzy się cykl niekończącej się pracy, która służy tylko pokryciu naszych wydatków i zachcianek. Gdy żyjemy w ten sposób, lata płyną, a my, ile mieliśmy, tyle mamy. I tu nastąpił w moim życiu przełom – wymuszone oszczędności.

Do oszczędności zmusza nas trudna sytuacja, „wielka” zachcianka lub też choroba. Bardzo rzadko sami z siebie oszczędzamy pieniądze. Mnie zmusiła moja mama. Gdy tylko uzyskałem zgodę na zamieszkanie w Warszawie i wynajmowanie dwóch pokoi w mieszkaniu rodziców, od razu został mi postawiony warunek. Z każdego „czynszu” musiałem oddawać mojej mamie 250 zł. Dla każdego 20-latka była to niemała suma pieniędzy (wtedy przeliczałem to jeszcze na paczki papierosów). Mama doskonale zdawała sobie sprawę z moich ówczesnych „priorytetów” i w ten sposób chciała mnie powstrzymać przed wydaniem wszystkich pieniędzy na „głupoty”.

Choć każdy z nas zawsze ma „za mało”, to czy jednak nie starcza nam, żeby przetrwać?

Czy naprawdę brakuje nam na to, co niezbędne? Ja spokojnie wiązałem koniec z końcem, mimo uszczuplenia mojego budżetu. Wtedy nauczyłem się, że pieniądze kochają tych, którzy wydają tyle, ile powinni, a nienawidzą tych, którzy wydają tyle, ile mają.

Mijały miesiące samodzielnego życia, a ja byłem ciekaw, co tak naprawdę dzieje się z moimi pieniędzmi. Część zabierali rodzice, ale gdzie podziewała się cała reszta? Przeciekały przez palce lub magicznie znikały z portfela? Te kwoty najbardziej mnie interesowały. Czynsz czy rachunki za media łatwo było określić. Ale szczególnie istotne były dla mnie te drobne pieniądze wydawane na co dzień, które tak trudno było „wyśledzić”.

Zacząłem w Sylwestra 2004 roku – mocne postanowienie i jego realizacja – prosty rejestr wydatków w Excelu. Początki były trudne, bo ciężko przyzwyczaić się do notowania każdego wydatku, ale z czasem nabrałem w tym biegłości. Później pojawiło się wiele różnych narzędzi wspomagających monitoring wydatków, Ja pozostałem jednak przy najprostszej metodzie – zbieraniu paragonów, a wydatki, na które nie miałem paragonów, wpisywałem sobie w telefonie jako wybrane numery – np. jeśli kupiłem paczkę chusteczek higienicznych, to wpisywałem na klawiaturze 0*5 i zieloną słuchawkę. Wieczorem wystarczyło wklepać paragony do Excela i „wybrane numery wydatkowe” z telefonu.

Notowanie wydatków szybko pokazało mi, na co wydaję najwięcej, na czym mogę zaoszczędzić, na co tracę pieniądze, a jakich wydatków nie mogę uniknąć. Uczyłem się trudnej finansowej dyscypliny, porządku we własnym budżecie, planowania wydatków z wyprzedzeniem, oszczędzania i wydawania na to, co potrzebne.

Wtedy zrozumiałem, że pieniądze lubią dyscyplinę i im lepiej się ich pilnuje, tym rzadziej się rozchodzą. Im większa dyscyplina, tym większe oszczędności i tym większy majątek, którym mogłem dysponować.

Mimo że od tamtej pory minęło dużo czasu (to już siedem lat), wciąż dokładnie notuję swoje wydatki i nie pozwalam sobie na utratę panowania nad przepływem finansowym.

Po trzech latach moja mama powiedziała: „Mam nadzieję, że już przyzwyczaiłeś się do swojego wewnętrznego podatku” i wręczyła mi z powrotem moje 9000 zł.

Pierwszy raz widziałem tyle pieniędzy naraz. I wiecie, co jest najzabawniejsze? Że ich zgromadzenie nie wymagało ode mnie żadnego trudu czy poświęcenia!

Niecały miesiąc później odwiedził mnie doradca finansowy jednej z firm, aby przeprowadzić analizę finansową. Pod koniec zadał mi pytanie „Rafał – czy wiesz, ile i na co wydajesz pieniądze w ciągu miesiąca?”. Gdy otworzyłem swojego Excela i podałem mu konkretne liczby za ostatnie 2 lata, długo nie mógł uwierzyć, że można tak prowadzić budżet. Ponoć często przywoływał mój przykład na szkoleniach wewnętrznych, które prowadził. Dziś sam jestem doradcą finansowym i zaszczepiam w ludziach ideę planowania swoich finansów oraz rejestrowania swoich wydatków. Niestety, średnio na 100 klientów tylko 4–5 prowadzi rejestr swoich wydatków.

Pieniądze lubią cierpliwych i tych, którzy nad nimi panują i dają im czas. Ci, którzy chcą mieć ich więcej, muszą mieć dyscyplinę, porządek i cierpliwość. Dlatego pieniądze lubią twardzieli.


Rafał Ferber Rafał Ferber
– niezależny konsultant finansowy (specjalizacja – inwestycje).
- www.rafal-ferber.pl, Fan Page "Rafał Ferber o pieniądzach"
– www.facebook.com/rfconsulting.Opinie

Adam Sankowski

Edukacja finansowa jest bardzo ważnym elementem świadomości społecznej. Dzięki niej każdy może zarządzać lepiej swoimi finansami. Nasza Izba nie tylko wspiera takie inicjatywy, ale również sama organizuje akcje uświadamiania. Powołany przez Izbę Komitet Razem zwrócił uwagę społeczeństwa na temat przyszłych emerytur i udało się nam wywalczyć ulgi emerytalne dla każdego. Dobrze zatem, że teraz Polacy dzięki rozmowom o pieniądzach dowiedzą się jak mogą z tych ulg skorzystać aby mieć zasobniejszy portfel w przyszłości.

Adam Sankowski
Prezes Polskiej Izby Pośredników Finansowych i Ubezpieczeniowych

Andrzej Mańka

Nasz stosunek do pieniędzy jest w znacznym stopniu miarą naszego systemu wartości, cech charakteru i informacją o najgłębszych strukturach osobowości. Za sposobem, w jaki zarabiamy pieniądze, wydajemy je, oszczędzamy i inwestujemy kryje się niekiedy dość zaskakująca prawda o tym jacy w istocie jesteśmy.

Andrzej Mańka
autor pierwszej książki z cyklu „Bogaty Polak, biedny Polak” i współorganizator akcji „Porozmawiajmy o pieniądzach”. http://www.andrzejmanka.com

Piotr M. Łabuz

Problem większości ludzi leży nie w braku wiedzy, ale w przekonaniach na temat pieniędzy. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które ciężko pracują, a która ciągle ma za mało pieniędzy, to – uwierz mi – tym co sabotuje Twoje cele finansowe, to Twoje, głęboko skrywane, ograniczające przekonania.

Piotr M. Łabuz
psycholog, praktyk biznesu z ponad 20-letnim doświadczeniem, certyfikowany trener biznesu i rozwoju osobistego, www.piotrlabuz.pl

Franciszek Zięba

Edukacja finansowa to podstawowy sens działania naszej akademii, jedynej w Polsce organizacji kształcącej certyfikowanych Doradców Finansowych. Nasi doradcy z kolei przygotowując plany finansowe muszą - chcąc nie chcąc kształcić klientów. Z radością popieram każde działanie, które poprawia poziom edukacji klientów i ułatwia pracę doradcom. Dzięki takim społecznym szerokim akcjom łatwiej dotrze do społeczeństwa prawda, że planu finansowego potrzebuje po prostu każdy, kto chce osiągnąć swój własny cel finansowy.

Franciszek Zięba
Prezes Europejskiej Akademii Planowania Finansowego

Ilona Dzwonnik

Od kilkunastu lat działam na rynku finansowym jako Doradca Finansowy i Biznesowy. Zauważyłam, że chęć do edukacji pojawia się falami. Po powodziach i katastrofach wszyscy interesują się ubezpieczeniami, po ogłoszeniu hossy - inwestycjami i giełdą, a w trakcie boomu nieruchomości - kredytami hipotecznymi. I każdy myśli, że przeczytany wówczas artykuł czy krótki wykład stworzy od razu szansę na miliony. Noe budował Arkę przed potopem a nie w trakcie. Innymi słowy, szansę na sukces mają jedynie ci - którzy się przygotowują zawczasu. Cieszę się, że szeroka akcja edukacyjna pomoże wielu osobom w lepszym zarządzaniu finansami.

Ilona Dzwonnik
EFG, Geniusz Wiedzy Finansowej 2011 - Laureatka Olimpiady Wiedzy Finansowej na Giełdzie Papierów Wartościowych 2011.

Organizatorzy

 • Złote Myśli
 • 5 O'clock
 • Fesnak, Treningi, Szkolenia

Patroni

 • Money.pl
 • Gazeta Ubezpieczeniowa
 • Press Office
 • Interia
 • Gazeta Bankowa
 • Inwestycje.pl
 • Polish Professionals in London

Partnerzy

 • Europejska Akademia Planowania Finansowego
 • Opiekun Inwestora
 • Rodzinne Finanse
 • Akademia Eksperta
 • Financial Future
 • Budżet Domowy
 • Kontomierz
 • Money Zoom

Polityka prywatności akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach

Korzystając w jakikolwiek sposób z serwisu znajdującego się pod adresem www.PorozmawiajmyoPieniadzach.pl, akceptujesz zasady zawarte w Polityce Prywatności znajdującej się na niniejszej stronie.

Jeśli nie zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności, nie rejestruj się w naszym systemie i nie udostępniaj nam żadnych danych dotyczących Twojej osoby.


Dane osobowe

Administratorem danych osobowych jest organizator akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach", firma Złote Myśli sp. z o.o.

W czasie korzystania z serwisu możesz zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza lub w inny sposób. Dane, o które będziesz proszony, to w większości przypadków imię i adres e-mail. W szczególnych przypadkach możesz zostać poproszony o dokładniejsze dane, które będą niezbędne do realizacji zamówionej usługi.

Podając dane i akceptując politykę prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez administratora oraz partnerów akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach".

Niepodanie wymaganych danych zablokuje czynność, której te dane dotyczyły, jeśli niepodane dane są wymagane do jej poprawnego wykonania.


Niezapowiedziane wiadomości

Zastrzegamy sobie prawo do wysyłania niezapowiedzianych wiadomości osobom, biorącym udział w akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach. Pod tym określeniem rozumiemy informacje niekomercyjne (np. życzenia, komentarze osobiste itp.) oraz informacje komercyjne, których rozsyłka dotyczy naszych produktów, produktów Partnerów z którymi współpracujemy.

Informacje komercyjne filtrujemy tak, abyś nigdy nie otrzymał informacji, która nie byłaby dla Ciebie potencjalnie interesująca.

Kontakt

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice

tel. (032) 2304691
fax. (032) 4446714
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-14:30.


Dane rejestracyjne spółki:

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice
Kapitał zakładowy: 1.150.000 zł

Sąd Rejonowy w Gliwicach,
X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000295365
NIP: 631-253-46-77
REGON: 240713607

Dziękujemy za przyłączenie się do akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach"

Zapraszamy do zdobywania wiedzy finansowej zawartej w artykułach oraz w materiałach wideo.

W podziękowaniu za dołączenie się do akcji otrzymujesz zniżki na wszystkie publikacje finansowe Złotych Myśli oraz możliwość skorzystania z dodatkowych promocji.

Zniżka obowiązywać będzie od 9 do 30 maja.


Ze zniżek możesz skorzystać NA TEJ oraz innych stronach serwisu.

W celu poprawnego działania naszego serwisu i wygody jego użytkowników używamy plików cookie (tzw. "ciasteczek"). Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.