Pieniądze i wspólny budżet powodem wielu konfliktów w związku małżeńskim! Co robić?

Podobno pieniądze szczęścia nie dają… Zwłaszcza jeśli chodzi o związki. Jednak okazuje się, że główną przyczyną aż 70% rozwodów na świecie jest spór dotyczący pieniędzy. I tak, największe oszustwa w małżeństwach nie dotyczą romansów, flirtu z innymi, ale właśnie tak prozaicznych spraw, jak choćby zakupy bez uzgodnienia tego faktu z drugą osobą.

Jak rozmawiać o pieniądzach? Co powinieneś wiedzieć o drugiej osobie, zanim podejmiecie decyzję o wspólnym życiu czy wspólnym budżecie?

Po pierwsze, musisz pamiętać, że jeśli snujesz z kimś poważne plany na przyszłość, musicie porzucić myśl o stuprocentowym romantyzmie, gdzie miejsca na kwestie finansowe nie ma, i porozmawiać szczerze o swoich planach finansowych, możliwościach – więc także o zarobkach i wszelkich zadłużeniach. W ten sposób będzie Wam łatwiej, zarówno jeśli zamieszkacie razem, jak i w wypadku gdy zechcecie zaciągnąć wspólnie kredyt czy jakiekolwiek inne zobowiązanie. Przydatne podczas rozmowy będą pytania:

 1. Jak wasi rodzice wydawali pieniądze, jaki mieli do nich stosunek? Okazuje się, że to, jaki przykład wzięliśmy od rodziców, warunkuje w dużym stopniu nasze nawyki dotyczące pieniędzy. Jeśli mama lub tata lekką ręką wydawali pieniądze, jest więcej niż pewne, że Ty również nie będziesz miał żyłki do oszczędzania. Jeśli jednak podchodzili do kwestii wydawania bardzo racjonalnie i pragmatycznie oraz kładli duży nacisk na to, aby pokazać Ci wartość pieniądza – np. dawali Ci ograniczone kieszonkowe, zachęcając do pracy, czy zamiast wręczyć Ci drogi i niepraktyczny prezent, otwierali Ci konto oszczędnościowe, zapewne nauczyłeś się oszczędzać i szanować pieniądze.
 2. Sądzisz, że rachunki powinniście płacić razem czy oddzielnie?Pozwoli to uniknąć przykrych sporów dotyczących podziału rachunków – zarówno w restauracji, jak i w domu. Problematyczne mogą być zwłaszcza sytuacje, gdy zarobki partnerów znacznie się różnią. Warto wtedy wypracować jakiś kompromis.
 3. Chcesz, abyście mieli jedno wspólne konto czy dwa oddzielne? Oddzielne konta pozwolą Wam na pewną niezależność względem siebie i na zaspokojenie indywidualnych potrzeb, natomiast może okazać się, że dużo wygodniej używać jednego, wspólnego konta i razem planować wszelkie wydatki. To zależy od Waszych przekonań.
 4. Czego się obawiasz, jeśli chodzi o pieniądze? Jeśli nurtują Cię jakiekolwiek kwestie dotyczące pieniędzy, np. obawiasz się, że z dnia na dzień możesz stracić pracę lub nie wystarcza Ci na podstawowe wydatki, warto o tym porozmawiać. Dokładnie tak: „Porozmawiajcie o pieniądzach!”.
 5. Czy zdajesz sobie sprawę z potrzeby oszczędzania na emeryturę? To będzie krok naprzód, jeśli chodzi o stworzenie planu oszczędzania. Planu nie tylko indywidualnego, ale również rodzinnego, np. poprzez szereg produktów unit-linkowych, tak popularnych w ostatnich latach. Plany Systematycznego Oszczędzania znajdziesz w następujących firmach: Skandia, Aegon, Axa, Generali, jak również wśród ofert większości banków.

Kolejnym krokiem jest określenie, jaki stosunek do pieniędzy ma druga osoba. Pozwoli to uporać się z jej ewentualnymi problemami i dopasować się do niej pod kątem oszczędzania/wydawania. Rozpoznać można osoby o charakterze:

 • sknery – osoby, które nienawidzą dzielić pieniędzy, ponieważ ogromną mękę sprawia im wydawanie. Lubią zwyczajnie kolekcjonować i liczyć pieniądze.
 • zakupoholika – kocha kupować – wszystko i dużo. Nie patrząc na cenę.
 • ryzykanta – osoba, która lubi grać na giełdzie, inwestować, ryzykować swoje oszczędności. Jej motto: „Kto nie ryzykuje, ten nie ma”.
 • „bezpiecznym” – planuje, zapisuje, racjonalnie określa swoje potrzeby i zachcianki.
 • marzyciela – typ artysty, który nie przywiązuje większej wagi ani zbytnio nie myśli o pieniądzach.

Kluczem do wspólnego życia z taką osobą jest jej zrozumienie. Najpierw musisz się określić Ty, a następnie nauczyć się z partnerem postępować i dogadywać. To samo dotyczy Ciebie. Jeśli wiesz, że jesteś typem marzyciela lub ryzykanta, powiedz o tym drugiej osobie – uprzedzisz ją o tym… przed pozostawianiem w Twoich rękach większej gotówki. Będzie też zorientowana pod względem Twojego stosunku do kwestii finansowych.

Ostatnim krokiem jest ustalenie, że będziecie systematycznie rozmawiać o pieniądzach oraz wytrwacie we wszelkich postanowieniach. Przykładowo, jeśli jedno z Was ma niespłaconą kartę kredytową, ustalcie, że spłacicie ją najpierw razem, a następnie zaczniecie oszczędzać na wspólne wakacje, czy odkładać na mieszkanie lub samochód. Pamiętaj, że tak jak w innych sferach dotyczących Waszego związku, również w kwestii finansów bardzo ważny jest kompromis. Tak więc przede wszystkim… rozmawiajmy o pieniądzach… ze sobą!

Ola Sztemberg - Redakcja porad finansowych serwisu Moneyzoom.pl Moneyzoom.pl


Opinie

Adam Sankowski

Edukacja finansowa jest bardzo ważnym elementem świadomości społecznej. Dzięki niej każdy może zarządzać lepiej swoimi finansami. Nasza Izba nie tylko wspiera takie inicjatywy, ale również sama organizuje akcje uświadamiania. Powołany przez Izbę Komitet Razem zwrócił uwagę społeczeństwa na temat przyszłych emerytur i udało się nam wywalczyć ulgi emerytalne dla każdego. Dobrze zatem, że teraz Polacy dzięki rozmowom o pieniądzach dowiedzą się jak mogą z tych ulg skorzystać aby mieć zasobniejszy portfel w przyszłości.

Adam Sankowski
Prezes Polskiej Izby Pośredników Finansowych i Ubezpieczeniowych

Andrzej Mańka

Nasz stosunek do pieniędzy jest w znacznym stopniu miarą naszego systemu wartości, cech charakteru i informacją o najgłębszych strukturach osobowości. Za sposobem, w jaki zarabiamy pieniądze, wydajemy je, oszczędzamy i inwestujemy kryje się niekiedy dość zaskakująca prawda o tym jacy w istocie jesteśmy.

Andrzej Mańka
autor pierwszej książki z cyklu „Bogaty Polak, biedny Polak” i współorganizator akcji „Porozmawiajmy o pieniądzach”. http://www.andrzejmanka.com

Piotr M. Łabuz

Problem większości ludzi leży nie w braku wiedzy, ale w przekonaniach na temat pieniędzy. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które ciężko pracują, a która ciągle ma za mało pieniędzy, to – uwierz mi – tym co sabotuje Twoje cele finansowe, to Twoje, głęboko skrywane, ograniczające przekonania.

Piotr M. Łabuz
psycholog, praktyk biznesu z ponad 20-letnim doświadczeniem, certyfikowany trener biznesu i rozwoju osobistego, www.piotrlabuz.pl

Franciszek Zięba

Edukacja finansowa to podstawowy sens działania naszej akademii, jedynej w Polsce organizacji kształcącej certyfikowanych Doradców Finansowych. Nasi doradcy z kolei przygotowując plany finansowe muszą - chcąc nie chcąc kształcić klientów. Z radością popieram każde działanie, które poprawia poziom edukacji klientów i ułatwia pracę doradcom. Dzięki takim społecznym szerokim akcjom łatwiej dotrze do społeczeństwa prawda, że planu finansowego potrzebuje po prostu każdy, kto chce osiągnąć swój własny cel finansowy.

Franciszek Zięba
Prezes Europejskiej Akademii Planowania Finansowego

Ilona Dzwonnik

Od kilkunastu lat działam na rynku finansowym jako Doradca Finansowy i Biznesowy. Zauważyłam, że chęć do edukacji pojawia się falami. Po powodziach i katastrofach wszyscy interesują się ubezpieczeniami, po ogłoszeniu hossy - inwestycjami i giełdą, a w trakcie boomu nieruchomości - kredytami hipotecznymi. I każdy myśli, że przeczytany wówczas artykuł czy krótki wykład stworzy od razu szansę na miliony. Noe budował Arkę przed potopem a nie w trakcie. Innymi słowy, szansę na sukces mają jedynie ci - którzy się przygotowują zawczasu. Cieszę się, że szeroka akcja edukacyjna pomoże wielu osobom w lepszym zarządzaniu finansami.

Ilona Dzwonnik
EFG, Geniusz Wiedzy Finansowej 2011 - Laureatka Olimpiady Wiedzy Finansowej na Giełdzie Papierów Wartościowych 2011.

Organizatorzy

 • Złote Myśli
 • 5 O'clock
 • Fesnak, Treningi, Szkolenia

Patroni

 • Money.pl
 • Gazeta Ubezpieczeniowa
 • Press Office
 • Interia
 • Gazeta Bankowa
 • Inwestycje.pl
 • Polish Professionals in London

Partnerzy

 • Europejska Akademia Planowania Finansowego
 • Opiekun Inwestora
 • Rodzinne Finanse
 • Akademia Eksperta
 • Financial Future
 • Budżet Domowy
 • Kontomierz
 • Money Zoom

Polityka prywatności akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach

Korzystając w jakikolwiek sposób z serwisu znajdującego się pod adresem www.PorozmawiajmyoPieniadzach.pl, akceptujesz zasady zawarte w Polityce Prywatności znajdującej się na niniejszej stronie.

Jeśli nie zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności, nie rejestruj się w naszym systemie i nie udostępniaj nam żadnych danych dotyczących Twojej osoby.


Dane osobowe

Administratorem danych osobowych jest organizator akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach", firma Złote Myśli sp. z o.o.

W czasie korzystania z serwisu możesz zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza lub w inny sposób. Dane, o które będziesz proszony, to w większości przypadków imię i adres e-mail. W szczególnych przypadkach możesz zostać poproszony o dokładniejsze dane, które będą niezbędne do realizacji zamówionej usługi.

Podając dane i akceptując politykę prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez administratora oraz partnerów akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach".

Niepodanie wymaganych danych zablokuje czynność, której te dane dotyczyły, jeśli niepodane dane są wymagane do jej poprawnego wykonania.


Niezapowiedziane wiadomości

Zastrzegamy sobie prawo do wysyłania niezapowiedzianych wiadomości osobom, biorącym udział w akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach. Pod tym określeniem rozumiemy informacje niekomercyjne (np. życzenia, komentarze osobiste itp.) oraz informacje komercyjne, których rozsyłka dotyczy naszych produktów, produktów Partnerów z którymi współpracujemy.

Informacje komercyjne filtrujemy tak, abyś nigdy nie otrzymał informacji, która nie byłaby dla Ciebie potencjalnie interesująca.

Kontakt

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice

tel. (032) 2304691
fax. (032) 4446714
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-14:30.


Dane rejestracyjne spółki:

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice
Kapitał zakładowy: 1.150.000 zł

Sąd Rejonowy w Gliwicach,
X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000295365
NIP: 631-253-46-77
REGON: 240713607

Dziękujemy za przyłączenie się do akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach"

Zapraszamy do zdobywania wiedzy finansowej zawartej w artykułach oraz w materiałach wideo.

W podziękowaniu za dołączenie się do akcji otrzymujesz zniżki na wszystkie publikacje finansowe Złotych Myśli oraz możliwość skorzystania z dodatkowych promocji.

Zniżka obowiązywać będzie od 9 do 30 maja.


Ze zniżek możesz skorzystać NA TEJ oraz innych stronach serwisu.

W celu poprawnego działania naszego serwisu i wygody jego użytkowników używamy plików cookie (tzw. "ciasteczek"). Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.