Jak zadbać o finanse naszych dzieci ?

Czego uczą się nasze dzieci w szkołach?

Czy pojęcia: stopa zwrotu, inwestycja, aktywa, pasywa, rozchód i przychód znane są wszystkim dorosłym? Aż 90% dorosłych nie wie, co te pojęcia znaczą, i nie umie zbilansować własnych przepływów pieniężnych. A dzieci w ogóle nic nie wiedzą o pieniądzach. Obecne młode pokolenie prezentuje postawę roszczeniową i uważa, że mu się po prostu należy. Należy się najpierw kieszonkowe, potem dobrze płatna praca, później podwyżka, aż w końcu emerytura.

Nasze dzieci są uczone wyłącznie tego, jak zostać dobrym pracownikiem i konsumentem, aby przynosić dochód bankom poprzez coraz większe zadłużenie; firmom, kupując coraz więcej towarów; państwu, poprzez podatki. Nie są natomiast uczone, jak w życiu odnieść sukces.

Dzieci nie umieją myśleć „finansowo”. Jeśli pochodzą z ubogiej rodziny, nie widzą możliwości wydostania się z zaklętego kręgu biedy. Dzieci z rodzin dobrze sytuowanych cechują się natomiast postawą konsumencką i roszczeniową.

Dając, ot tak, kieszonkowe – uczymy nasze pociechy, że im się to po prostu należy. Ponieważ nie uczymy, jak to kieszonkowe spożytkować, dzieci wydają wszystko jednego dnia na słodycze i przyjemności. Tak samo postępują potem jako dorośli – tak jak my teraz: wydajemy całą pensję, potem korzystamy z kart kredytowych, popadamy w długi, pracujemy więcej, więcej wydajemy. Ponieważ nikt nas nie nauczył, że można inaczej.

Jak więc możemy zadbać o finanse naszych dzieci?

Odpowiedź jest prosta – edukować, edukować i jeszcze raz edukować. Oprócz szkolnej wiedzy, potrzebna jest dodatkowo edukacja finansowa. Rozwijanie inteligencji finansowej. Dzieci już w wieku 9 lat poszukują własnej tożsamości i zaczynają działać na własną rękę. Od tego, czego się w tym czasie nauczą, zależy ich dalsze życie.

Dzieci uczą się, bawiąc. Grajmy więc z nimi w gry, które uczą, co to jest pieniądz, inwestycja; które uczą logicznego myślenia i wychodzenia z inicjatywą. Nauczmy, jak sporządzać zestawienia finansowe, prosty bilans czy cashflow. Nauczmy je zarządzać ich własnym majątkiem, czyli otrzymywanym kieszonkowym, choćby najmniejszym. Niech nie słyszą od nas: „Nie mam”, „Nie stać mnie” itp. Motywujmy, zachęcajmy, pytajmy.

Jak jeszcze możemy zadbać o to, żeby w dalszym życiu naszym dzieciom niczego nie brakowało? A może tym, że uczylibyśmy o pieniądzach od ich najmłodszych lat, zabiłoby radość, marzenia i beztroskę, czyli to, co w dzieciństwie najcenniejsze? Zachęcam do dyskusji w ramach akcji „Porozmawiajmy o pieniądzach” (porozmawiajmyopieniadzach.pl).

My, dorośli, mamy cele. Dzieci mają marzenia. Czasami te marzenia umierają, a przecież: „cokolwiek umysł ludzki jest w stanie wymyślić i w co uwierzyć, może też osiągnąć” (Napoleon Hill). Gdybyśmy wyjaśnili dzieciom wszystkie pojęcia teraz, gdy są chętne do nauki i mają całe życie przed sobą, byłoby ono spełnieniem ich marzeń. Pokażmy dzieciom, jak sięgać po marzenia i jak je osiągać.


Izabella Ciężkowska Izabella Ciężkowska, Prezes Fundacji "Sięgaj po marzenia."
Bibliografia:
Kiyosaki Robert, Lechter Sharon – Bogaty ojciec, biedny ojciec, Bydgoszcz 2002.
Kiyosaki Robert – Mądre bogate dziecko, Bydgoszcz 2003.
Hill Napoleon – Prawa Sukcesu, Gliwice 2009-2010


Opinie

Adam Sankowski

Edukacja finansowa jest bardzo ważnym elementem świadomości społecznej. Dzięki niej każdy może zarządzać lepiej swoimi finansami. Nasza Izba nie tylko wspiera takie inicjatywy, ale również sama organizuje akcje uświadamiania. Powołany przez Izbę Komitet Razem zwrócił uwagę społeczeństwa na temat przyszłych emerytur i udało się nam wywalczyć ulgi emerytalne dla każdego. Dobrze zatem, że teraz Polacy dzięki rozmowom o pieniądzach dowiedzą się jak mogą z tych ulg skorzystać aby mieć zasobniejszy portfel w przyszłości.

Adam Sankowski
Prezes Polskiej Izby Pośredników Finansowych i Ubezpieczeniowych

Andrzej Mańka

Nasz stosunek do pieniędzy jest w znacznym stopniu miarą naszego systemu wartości, cech charakteru i informacją o najgłębszych strukturach osobowości. Za sposobem, w jaki zarabiamy pieniądze, wydajemy je, oszczędzamy i inwestujemy kryje się niekiedy dość zaskakująca prawda o tym jacy w istocie jesteśmy.

Andrzej Mańka
autor pierwszej książki z cyklu „Bogaty Polak, biedny Polak” i współorganizator akcji „Porozmawiajmy o pieniądzach”. http://www.andrzejmanka.com

Piotr M. Łabuz

Problem większości ludzi leży nie w braku wiedzy, ale w przekonaniach na temat pieniędzy. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które ciężko pracują, a która ciągle ma za mało pieniędzy, to – uwierz mi – tym co sabotuje Twoje cele finansowe, to Twoje, głęboko skrywane, ograniczające przekonania.

Piotr M. Łabuz
psycholog, praktyk biznesu z ponad 20-letnim doświadczeniem, certyfikowany trener biznesu i rozwoju osobistego, www.piotrlabuz.pl

Franciszek Zięba

Edukacja finansowa to podstawowy sens działania naszej akademii, jedynej w Polsce organizacji kształcącej certyfikowanych Doradców Finansowych. Nasi doradcy z kolei przygotowując plany finansowe muszą - chcąc nie chcąc kształcić klientów. Z radością popieram każde działanie, które poprawia poziom edukacji klientów i ułatwia pracę doradcom. Dzięki takim społecznym szerokim akcjom łatwiej dotrze do społeczeństwa prawda, że planu finansowego potrzebuje po prostu każdy, kto chce osiągnąć swój własny cel finansowy.

Franciszek Zięba
Prezes Europejskiej Akademii Planowania Finansowego

Ilona Dzwonnik

Od kilkunastu lat działam na rynku finansowym jako Doradca Finansowy i Biznesowy. Zauważyłam, że chęć do edukacji pojawia się falami. Po powodziach i katastrofach wszyscy interesują się ubezpieczeniami, po ogłoszeniu hossy - inwestycjami i giełdą, a w trakcie boomu nieruchomości - kredytami hipotecznymi. I każdy myśli, że przeczytany wówczas artykuł czy krótki wykład stworzy od razu szansę na miliony. Noe budował Arkę przed potopem a nie w trakcie. Innymi słowy, szansę na sukces mają jedynie ci - którzy się przygotowują zawczasu. Cieszę się, że szeroka akcja edukacyjna pomoże wielu osobom w lepszym zarządzaniu finansami.

Ilona Dzwonnik
EFG, Geniusz Wiedzy Finansowej 2011 - Laureatka Olimpiady Wiedzy Finansowej na Giełdzie Papierów Wartościowych 2011.

Organizatorzy

 • Złote Myśli
 • 5 O'clock
 • Fesnak, Treningi, Szkolenia

Patroni

 • Money.pl
 • Gazeta Ubezpieczeniowa
 • Press Office
 • Interia
 • Gazeta Bankowa
 • Inwestycje.pl
 • Polish Professionals in London

Partnerzy

 • Europejska Akademia Planowania Finansowego
 • Opiekun Inwestora
 • Rodzinne Finanse
 • Akademia Eksperta
 • Financial Future
 • Budżet Domowy
 • Kontomierz
 • Money Zoom

Polityka prywatności akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach

Korzystając w jakikolwiek sposób z serwisu znajdującego się pod adresem www.PorozmawiajmyoPieniadzach.pl, akceptujesz zasady zawarte w Polityce Prywatności znajdującej się na niniejszej stronie.

Jeśli nie zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności, nie rejestruj się w naszym systemie i nie udostępniaj nam żadnych danych dotyczących Twojej osoby.


Dane osobowe

Administratorem danych osobowych jest organizator akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach", firma Złote Myśli sp. z o.o.

W czasie korzystania z serwisu możesz zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza lub w inny sposób. Dane, o które będziesz proszony, to w większości przypadków imię i adres e-mail. W szczególnych przypadkach możesz zostać poproszony o dokładniejsze dane, które będą niezbędne do realizacji zamówionej usługi.

Podając dane i akceptując politykę prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez administratora oraz partnerów akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach".

Niepodanie wymaganych danych zablokuje czynność, której te dane dotyczyły, jeśli niepodane dane są wymagane do jej poprawnego wykonania.


Niezapowiedziane wiadomości

Zastrzegamy sobie prawo do wysyłania niezapowiedzianych wiadomości osobom, biorącym udział w akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach. Pod tym określeniem rozumiemy informacje niekomercyjne (np. życzenia, komentarze osobiste itp.) oraz informacje komercyjne, których rozsyłka dotyczy naszych produktów, produktów Partnerów z którymi współpracujemy.

Informacje komercyjne filtrujemy tak, abyś nigdy nie otrzymał informacji, która nie byłaby dla Ciebie potencjalnie interesująca.

Kontakt

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice

tel. (032) 2304691
fax. (032) 4446714
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-14:30.


Dane rejestracyjne spółki:

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice
Kapitał zakładowy: 1.150.000 zł

Sąd Rejonowy w Gliwicach,
X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000295365
NIP: 631-253-46-77
REGON: 240713607

Dziękujemy za przyłączenie się do akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach"

Zapraszamy do zdobywania wiedzy finansowej zawartej w artykułach oraz w materiałach wideo.

W podziękowaniu za dołączenie się do akcji otrzymujesz zniżki na wszystkie publikacje finansowe Złotych Myśli oraz możliwość skorzystania z dodatkowych promocji.

Zniżka obowiązywać będzie od 9 do 30 maja.


Ze zniżek możesz skorzystać NA TEJ oraz innych stronach serwisu.

W celu poprawnego działania naszego serwisu i wygody jego użytkowników używamy plików cookie (tzw. "ciasteczek"). Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.