Istota i rola edukacji finansowej
w naszym życiu

Punktem wyjścia do rozmowy o sensie, idei oraz wręcz konieczności wprowadzania i szerzenia edukacji finansowej w obecnych czasach powinno być prześledzenie dotychczasowej historii. Dowiemy się z niej, co było gwarantem rozwoju i sukcesu ludzi. Nikt przecież (chyba) nie żyje, nastawiając się na porażkę?!

Przepisy na sukces były różne w dotychczasowej historii:

W początkowym okresie (w epoce myślistwa i zbieractwa) bogactwo zapewniała natura. Wtedy też wiedza i umiejętności związane z polowaniem, poszukiwaniem oraz zdolność przeżycia gwarantowały ludziom sukces. Im sprytniejsi i zaradniejsi byli, tym lepiej wiodło się im oraz ich plemionom. Dlatego też starszyzna uczyła kolejne pokolenia opanowania tychże zdolności, aby plemię bogaciło się i rosło w siłę.

W kolejnej epoce — epoce agrarnej — bogactwo i sukces związane były z posiadaniem majątku i ziemi. Bardzo często zależały przede wszystkim od pochodzenia — jeśli ktoś urodził się w rodzinie książęcej lub rodzinie właścicieli ziemskich — nie musiał zbytnio się martwić o dobra doczesne. W przeciwieństwie do niego, osoba urodzona w rodzinie chłopskiej raczej miała marne szanse na dojście do bogactwa — chyba że ciężką pracą na roli.

W epoce industrialnej bogactwem były surowce i przemysł. Bogacili się wielcy przedsiębiorcy — kapitaliści, którzy mając wielkie wizje i misje — tworzyli wielkie fabryki i przedsiębiorstwa dla tysięcy pracowników — czyli ludzi, których wizja ograniczała się do otrzymania comiesięcznej wypłaty, wizyty w pubie itd.

Wysokie medyczne IQ przysporzy lekarzowi dużo pacjentów. Tak samo jak wysokie finansowe IQ może przysporzyć komuś dużo pieniędzy. Musimy zdać sobie sprawę, że wszyscy żyjemy w świecie pieniędzy — czy tego chcemy, czy też nie: zarabiamy, bierzemy pożyczki, spłacamy, inwestujemy, płacimy podatki itd. bogactwem jest wiedza.

Im bardziej bezbronni jesteśmy w świecie pieniędzy i finansów (im mniej mamy wiedzy i inteligencji finansowej), tym łatwiejszym łupem jesteśmy dla wszelkiego rodzaju finansowych drapieżców (biurokratów, bankowców itp.). Również tym mniej pieniędzy jesteśmy w stanie zatrzymać we własnych portfelach.

Przykładowo pożyczka studencka. Skoro wykształcenie nie gwarantuje Ci tego, że otrzymasz dobrze płatną pracę (jak kiedyś bywało — tzw. widełki płacowe), to, gdy skończysz studia i nie rozpoczniesz jeszcze na dobre swej przygody w prawdziwym świecie (świecie bez ocen, imprez w akademiku), już masz „garb” w postaci długu. Na samym starcie „etapu produkcyjnego” perspektywa taka bardzo często „pomaga” ludziom, którzy nie mają pracy, wizji ani perspektyw — pozostać w nałogu alkoholowym albo w niego wpaść.

Dlatego państwo, które nie dba o zwiększanie finansowego IQ własnych obywateli (w szkołach przecież niczego nie uczą na ten temat — nie ma edukacji finansowej), będzie stale borykało się z deficytami finansów publicznych. Bowiem w strukturach odpowiedzialnych za owe finanse zasiadają sami finansowi analfabeci, którzy w nowej epoce trzymają się przestarzałych zasad związanych z pieniędzmi.

Jeśli nie chcemy borykać się z niedoborem finansów, musimy zdać sobie sprawę z tego, że do rozwiązywania problemów finansowych TRZEBA UŻYĆ wiedzy i inteligencji finansowej, a nie tylko samych pieniędzy w formie subwencji, dotacji, kredytów. I to wiedzy pt.: „JAKIE SĄ NOWE ZASADY RZĄDZĄCE PIENIĄDZEM I ŚWIATEM FINANSÓW”. Trzymanie się starych zasad w nowej epoce to tak jakby jeździć nowym samochodem po starych drogach (z czasów zaprzęgów konnych).

Bardzo ważne równanie:

DEFICYT WIEDZY FINANSOWEJ = DEFICYT FINANSÓW

Jeśli więc szkoły nie dbają o nasze finansowe IQ — TO MUSIMY TO ZROBIĆ SAMI albo czekać w napięciu na to, co dalej będzie z nami i z naszymi pieniędzmi (emeryturami czy pomocą socjalną).


Jak pracując mniej, zarabiać więcej” Wiesław Kluz
- darmowy ebook dla przedsiębiorców: „Nowoczesna firma”
- „Jak pracując mniej, zarabiać więcej”


Opinie

Adam Sankowski

Edukacja finansowa jest bardzo ważnym elementem świadomości społecznej. Dzięki niej każdy może zarządzać lepiej swoimi finansami. Nasza Izba nie tylko wspiera takie inicjatywy, ale również sama organizuje akcje uświadamiania. Powołany przez Izbę Komitet Razem zwrócił uwagę społeczeństwa na temat przyszłych emerytur i udało się nam wywalczyć ulgi emerytalne dla każdego. Dobrze zatem, że teraz Polacy dzięki rozmowom o pieniądzach dowiedzą się jak mogą z tych ulg skorzystać aby mieć zasobniejszy portfel w przyszłości.

Adam Sankowski
Prezes Polskiej Izby Pośredników Finansowych i Ubezpieczeniowych

Andrzej Mańka

Nasz stosunek do pieniędzy jest w znacznym stopniu miarą naszego systemu wartości, cech charakteru i informacją o najgłębszych strukturach osobowości. Za sposobem, w jaki zarabiamy pieniądze, wydajemy je, oszczędzamy i inwestujemy kryje się niekiedy dość zaskakująca prawda o tym jacy w istocie jesteśmy.

Andrzej Mańka
autor pierwszej książki z cyklu „Bogaty Polak, biedny Polak” i współorganizator akcji „Porozmawiajmy o pieniądzach”. http://www.andrzejmanka.com

Piotr M. Łabuz

Problem większości ludzi leży nie w braku wiedzy, ale w przekonaniach na temat pieniędzy. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które ciężko pracują, a która ciągle ma za mało pieniędzy, to – uwierz mi – tym co sabotuje Twoje cele finansowe, to Twoje, głęboko skrywane, ograniczające przekonania.

Piotr M. Łabuz
psycholog, praktyk biznesu z ponad 20-letnim doświadczeniem, certyfikowany trener biznesu i rozwoju osobistego, www.piotrlabuz.pl

Franciszek Zięba

Edukacja finansowa to podstawowy sens działania naszej akademii, jedynej w Polsce organizacji kształcącej certyfikowanych Doradców Finansowych. Nasi doradcy z kolei przygotowując plany finansowe muszą - chcąc nie chcąc kształcić klientów. Z radością popieram każde działanie, które poprawia poziom edukacji klientów i ułatwia pracę doradcom. Dzięki takim społecznym szerokim akcjom łatwiej dotrze do społeczeństwa prawda, że planu finansowego potrzebuje po prostu każdy, kto chce osiągnąć swój własny cel finansowy.

Franciszek Zięba
Prezes Europejskiej Akademii Planowania Finansowego

Ilona Dzwonnik

Od kilkunastu lat działam na rynku finansowym jako Doradca Finansowy i Biznesowy. Zauważyłam, że chęć do edukacji pojawia się falami. Po powodziach i katastrofach wszyscy interesują się ubezpieczeniami, po ogłoszeniu hossy - inwestycjami i giełdą, a w trakcie boomu nieruchomości - kredytami hipotecznymi. I każdy myśli, że przeczytany wówczas artykuł czy krótki wykład stworzy od razu szansę na miliony. Noe budował Arkę przed potopem a nie w trakcie. Innymi słowy, szansę na sukces mają jedynie ci - którzy się przygotowują zawczasu. Cieszę się, że szeroka akcja edukacyjna pomoże wielu osobom w lepszym zarządzaniu finansami.

Ilona Dzwonnik
EFG, Geniusz Wiedzy Finansowej 2011 - Laureatka Olimpiady Wiedzy Finansowej na Giełdzie Papierów Wartościowych 2011.

Organizatorzy

 • Złote Myśli
 • 5 O'clock
 • Fesnak, Treningi, Szkolenia

Patroni

 • Money.pl
 • Gazeta Ubezpieczeniowa
 • Press Office
 • Interia
 • Gazeta Bankowa
 • Inwestycje.pl
 • Polish Professionals in London

Partnerzy

 • Europejska Akademia Planowania Finansowego
 • Opiekun Inwestora
 • Rodzinne Finanse
 • Akademia Eksperta
 • Financial Future
 • Budżet Domowy
 • Kontomierz
 • Money Zoom

Polityka prywatności akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach

Korzystając w jakikolwiek sposób z serwisu znajdującego się pod adresem www.PorozmawiajmyoPieniadzach.pl, akceptujesz zasady zawarte w Polityce Prywatności znajdującej się na niniejszej stronie.

Jeśli nie zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności, nie rejestruj się w naszym systemie i nie udostępniaj nam żadnych danych dotyczących Twojej osoby.


Dane osobowe

Administratorem danych osobowych jest organizator akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach", firma Złote Myśli sp. z o.o.

W czasie korzystania z serwisu możesz zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza lub w inny sposób. Dane, o które będziesz proszony, to w większości przypadków imię i adres e-mail. W szczególnych przypadkach możesz zostać poproszony o dokładniejsze dane, które będą niezbędne do realizacji zamówionej usługi.

Podając dane i akceptując politykę prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez administratora oraz partnerów akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach".

Niepodanie wymaganych danych zablokuje czynność, której te dane dotyczyły, jeśli niepodane dane są wymagane do jej poprawnego wykonania.


Niezapowiedziane wiadomości

Zastrzegamy sobie prawo do wysyłania niezapowiedzianych wiadomości osobom, biorącym udział w akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach. Pod tym określeniem rozumiemy informacje niekomercyjne (np. życzenia, komentarze osobiste itp.) oraz informacje komercyjne, których rozsyłka dotyczy naszych produktów, produktów Partnerów z którymi współpracujemy.

Informacje komercyjne filtrujemy tak, abyś nigdy nie otrzymał informacji, która nie byłaby dla Ciebie potencjalnie interesująca.

Kontakt

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice

tel. (032) 2304691
fax. (032) 4446714
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-14:30.


Dane rejestracyjne spółki:

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice
Kapitał zakładowy: 1.150.000 zł

Sąd Rejonowy w Gliwicach,
X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000295365
NIP: 631-253-46-77
REGON: 240713607

Dziękujemy za przyłączenie się do akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach"

Zapraszamy do zdobywania wiedzy finansowej zawartej w artykułach oraz w materiałach wideo.

W podziękowaniu za dołączenie się do akcji otrzymujesz zniżki na wszystkie publikacje finansowe Złotych Myśli oraz możliwość skorzystania z dodatkowych promocji.

Zniżka obowiązywać będzie od 9 do 30 maja.


Ze zniżek możesz skorzystać NA TEJ oraz innych stronach serwisu.

W celu poprawnego działania naszego serwisu i wygody jego użytkowników używamy plików cookie (tzw. "ciasteczek"). Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.