Dlaczego warto rozmawiać o pieniądzach?

Od przełomu 1989 roku minęło ponad 20 lat. Polska rozpoczęła wtedy trudną, ale jakże fascynującą drogę ku ekonomicznej transformacji. Wielu krajom europejskim, takim jak Irlandia, Hiszpania czy Grecja w takim, a nawet krótszym czasie udał się gigantyczny skok cywilizacyjny. W latach 60. ubiegłego wieku Japonia była krajem bardziej zacofanym niż Polska Ludowa. A jednak wysiłek jednego pokolenia wystarczył tam, aby stworzyć potęgą gospodarczą. Nam się to raczej nie udało. Dlaczego tak jest? Co z nami jest nie tak? Dlaczego wypadamy gorzej na tle takich – i dziesiątków innych nacji i państw?

W czasie naszej akcji „Porozmawiajmy o pieniądzach” będziemy poszukiwać odpowiedzi na to i mnóstwo innych pytań.

Być może największym błędem jest to, że rozwiązanie naszych problemów finansowych pozostawiamy od 20 lat rządom, bankom, szkołom i uczelniom. Może zbyt często myślimy w kategoriach: „Co ten rząd zrobił dla mnie?”, „Co mi dała ta szkoła lub ten bank?”. Spróbujmy na jakiś czas zupełnie odwrócić tę sytuację. Zamiast pytać retorycznie, co ten kraj zrobił dla mnie, zapytajmy, co ja zrobiłem w tym kraju dla siebie i dla innych? Zamiast zamykać się w zaklętym kręgu pytań o to, co dała mi ta szkoła i ta edukacja, zapytajmy, co ja zrobiłem – dla własnego rozwoju osobistego i wzrostu kompetencji?

Pytania o nasz wkład we własne życie, także własny finansowy dobrobyt, mają bardzo głęboki sens.

Przypomnijmy stary, pouczający przekaz kulturowy – historię pewnego mnicha. Gdy był już w sędziwym wieku, powiedział:

- Kiedy byłem młody, chciałem zmieniać świat. Dorosłem i pojąłem, że nie dam rady zmienić świata, więc postanowiłem zmienić swój kraj. Okazało się jednak, że to zbyt trudne dla mnie zadanie. Tak więc... zabrałem się ochoczo za moją rodzinę – postanowiłem przynajmniej ją zmienić. Teraz, gdy mam już białe włosy, dotarło do mnie, że trzeba było najpierw zmienić siebie. Gdybym to uczynił – być może wpłynąłbym na moją rodzinę, ta wpłynęłaby na kraj, a mój kraj mógłby zmienić świat.

Ta anegdota uczy nas tego, że zbyt pochopnie rezygnujemy z pracy nad sobą, z naszej wrodzonej przedsiębiorczości i kreatywności. Zbyt łatwo ulegamy pokusie szukania rozwiązań własnych problemów poza sobą. Realizowania ambicji i celów, które bywają niewłaściwie zaplanowane.

Zbyt łatwo ulegamy także ciemnym stronom naszego historycznego i mentalnego dziedzictwa. Zamiast traktować pieniądze jak naturalny i istotny wymiar naszego życia – oddajemy się dobrowolnie we władzę takich paskudnych stereotypów, jak na przykład: „dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają” albo „w życiu liczy się tylko szmal”.

Porozmawiajmy o pieniądzach. Nauczmy się finansów. Kształtujmy w każdym momencie swojego życia postawy i zachowania wobec pieniędzy odpowiadające naszym czasom. Czym są bowiem współczesne finanse?

Po pierwsze, w wymiarze globalnym, najważniejszym kołem zamachowym naszej pędzącej z coraz większą szybkością cywilizacji. Po drugie, w wymiarze osobistym, kryją mnóstwo informacji o naszej naturze. Nasz stosunek do pieniędzy to kopalnia wiedzy o naszych charakterach, nawykach i skłonnościach.

„Porozmawiajmy o pieniądzach” to akcja, której głównymi architektami są: Mateusz Chłodnicki, współtwórca i wiceprezes wydawnictwa Złote Myśli; doradca finansowy,
dr Andrzej Fesnak i jego firma szkoleniowa FTS oraz ja – Andrzej Mańka i moja firma 5 O’CLOCK Multimedia Agency.

W trakcie akcji „Porozmawiajmy o pieniądzach” będziemy regularnie dostarczać praktyczną wiedzę. Będziemy rozmawiać o takim rozumieniu i zastosowaniu finansów, które dają sposobność do budowania zamożności i osiągania finansowej wolności. Będziemy rozmawiać w taki sposób, aby również zrozumieć naturę i charakter współczesnego człowieka.

Czy nowoczesna edukacja finansowa daje rzeczywiście aż tak wiele? Zdecydowanie tak. Proszę się rozgościć w naszym serwisie internetowym i poczuć jak u siebie. Postaraliśmy się zgromadzić tutaj wielu znamienitych autorów i znawców tematu, którzy przygotowali dla Państwa sporo materiałów i tematów do wspólnej dyskusji.

Porozmawiajmy o finansach osobistych. Podyskutujmy o finansach rodziny i finansach dziecka. Pomówmy o dostatniej, godnej emeryturze. Porozmawiajmy o pieniądzach. Zapraszamy do dyskusji poniżej i zabrania głosu.


Andrzej Mańka - Andrzej Mańka - autor pierwszej książki z cyklu „Bogaty Polak, biedny Polak” i współorganizator akcji „Porozmawiajmy o pieniądzach”. http://www.andrzejmanka.pl

Opinie

Piotr M. Łabuz

Problem większości ludzi leży nie w braku wiedzy, ale w przekonaniach na temat pieniędzy. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które ciężko pracują, a która ciągle ma za mało pieniędzy, to – uwierz mi – tym co sabotuje Twoje cele finansowe, to Twoje, głęboko skrywane, ograniczające przekonania.

Piotr M. Łabuz
psycholog, praktyk biznesu z ponad 20 letnim doświadczeniem, certyfikowany trener biznesu i rozwoju osobistego, www.piotrlabuz.pl

Krzysztof Nyrek

Regularnie rozmawiam o pieniądzach, dzięki czemu moje przychody rosną, a zyski z inwestycji w większości przypadków są dwucyfrowe. Czy warto rozmawiać o pieniądzach? Jestem przekonany o tym, że jest to obowiązkiem każdego, kto nie chce martwić się o swoje jutro.

Krzysztof Nyrek
pasjonat finansów, autor bloga www.krzysztofnyrek.pl

Adam Sankowski

Edukacja finansowa jest bardzo ważnym elementem świadomości społecznej. Dzięki niej każdy może zarządzać lepiej swoimi finansami. Nasza Izba nie tylko wspiera takie inicjatywy ale również sama organizuje akcje uświadamiania. Powołany przez Izbę Komitet Razem zwrócił uwagę społeczeństwa na temat przyszłych emerytur i udało się nam wywalczyć ulgi emerytalne dla każdego. Dobrze zatem, że teraz Polacy dzięki rozmowom o pieniądzach dowiedzą się jak mogą z tych ulg skorzystać aby mieć zasobniejszy portfel w przyszłości.

Adam Sankowski
Prezes Polskiej Izby Pośredników Finansowych i Ubezpieczeniowych

Andrzej Mańka

Nasz stosunek do pieniędzy jest w znacznym stopniu miarą naszego systemu wartości, cech charakteru i informacją o najgłębszych strukturach osobowości. Za sposobem, w jaki zarabiamy pieniądze, wydajemy je, oszczędzamy i inwestujemy kryje się niekiedy dość zaskakująca prawda o tym jacy w istocie jesteśmy.

Adnrzej Mańka
autor pierwszej książki z cyklu „Bogaty Polak, biedny Polak” i współorganizator akcji „Porozmawiajmy o pieniądzach”. http://www.andrzejmanka.pl

Jak myślą bogaci?

Więcej o książkach

Organizatorzy

 • Złote Myśli
 • 5 O'clock
 • Fesnak, Treningi, Szkolenia

Patroni

 • Money.pl
 • Gazeta Ubezpieczeniowa
 • Press Office
 • Interia
 • Gazeta Bankowa
 • Inwestycje.pl
 • Polish Professionals in London

Partnerzy

 • Europejska Akademia Planowania Finansowego
 • Opiekun Inwestora
 • Rodzinne Finanse
 • Akademia Eksperta
 • Financial Future
 • Budżet Domowy
 • Kontomierz
 • Money Zoom

Polityka prywatności akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach

Korzystając w jakikolwiek sposób z serwisu znajdującego się pod adresem www.PorozmawiajmyoPieniadzach.pl, akceptujesz zasady zawarte w Polityce Prywatności znajdującej się na niniejszej stronie.

Jeśli nie zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności, nie rejestruj się w naszym systemie i nie udostępniaj nam żadnych danych dotyczących Twojej osoby.


Dane osobowe

Administratorem danych osobowych jest organizator akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach", firma Złote Myśli sp. z o.o.

W czasie korzystania z serwisu możesz zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza lub w inny sposób. Dane, o które będziesz proszony, to w większości przypadków imię i adres e-mail. W szczególnych przypadkach możesz zostać poproszony o dokładniejsze dane, które będą niezbędne do realizacji zamówionej usługi.

Podając dane i akceptując politykę prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez administratora oraz partnerów akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach".

Niepodanie wymaganych danych zablokuje czynność, której te dane dotyczyły, jeśli niepodane dane są wymagane do jej poprawnego wykonania.


Niezapowiedziane wiadomości

Zastrzegamy sobie prawo do wysyłania niezapowiedzianych wiadomości osobom, biorącym udział w akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach. Pod tym określeniem rozumiemy informacje niekomercyjne (np. życzenia, komentarze osobiste itp.) oraz informacje komercyjne, których rozsyłka dotyczy naszych produktów, produktów Partnerów z którymi współpracujemy.

Informacje komercyjne filtrujemy tak, abyś nigdy nie otrzymał informacji, która nie byłaby dla Ciebie potencjalnie interesująca.

Kontakt

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice

tel. (032) 2304691
fax. (032) 4446714
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-14:30.


Dane rejestracyjne spółki:

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice
Kapitał zakładowy: 1.150.000 zł

Sąd Rejonowy w Gliwicach,
X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000295365
NIP: 631-253-46-77
REGON: 240713607

Dziękujemy za przyłączenie się do akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach"

Zapraszamy do zdobywania wiedzy finansowej zawartej w artykułach oraz w materiałach wideo.

W podziękowaniu za dołączenie się do akcji otrzymujesz zniżki na wszystkie publikacje finansowe Złotych Myśli oraz możliwość skorzystania z dodatkowych promocji.

Zniżka obowiązywać będzie od 9 do 30 maja.


Ze zniżek możesz skorzystać NA TEJ oraz innych stronach serwisu.

W celu poprawnego działania naszego serwisu i wygody jego użytkowników używamy plików cookie (tzw. "ciasteczek"). Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.