Artykuły

Na tej stronie znajdziesz publikowane w ramach akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach" artykuły na tematy związane z edukacją finansową i wszystkim co jest Ci potrzebne, aby zwiększyć swoją inteligencję finansową i podejmować skutecznie decyzje dotyczące pieniędzy w swoim życiu.

Pieniądze i wspólny budżet powodem wielu konfliktów w związku małżeńskim! Co robić?

Podobno pieniądze szczęścia nie dają… Zwłaszcza jeśli chodzi o związki. Jednak okazuje się, że główną przyczyną aż 70% rozwodów na świecie jest spór dotyczący pieniędzy. I tak, największe oszustwa w małżeństwach nie dotyczą romansów, flirtu z innymi, ale właśnie tak prozaicznych spraw, jak choćby zakupy bez uzgodnienia tego faktu z drugą osobą.
Przeczytaj więcej »

Pożeracz oszczędności - inflacja stylu życia. Jak z nią walczyć?

Czy nie dziwią Was czasem różne historie zwycięzców w Lotto, którzy wygrywają miliony, ale w krótkim czasie roztrwaniają swoje wygrane i prędzej czy później wracają do „normalnego” życia?

Cóż, takie historie też mogą dziać się w naszych prywatnych portfelach – oczywiście na odpowiednio mniejszą skalę. Jeżeli dostałeś kiedyś premię lub podwyżkę, a po kilku miesiącach zastanawiałeś się, gdzie się podziały te pieniądze, to dobrze wiesz o czym mówię.
Przeczytaj więcej »

Po co nam kontrolowanie budżetu domowego?

Zastanów się, po co warto prowadzić domowy budżet? Jaki jest Twój cel prowadzenia takiego budżetu? Chcesz wiedzieć ile, na co wydajesz? Chcesz znać wydatki Twojego partnera? Twoich dzieci? Dzięki wiedzy na temat tego ile wydajemy i na co, możemy zapanować nad swoimi domowymi finansami.
Przeczytaj więcej »

Inwestycje w wersji cool

Banki i inne instytucje finansowe na masową skalę prowadzą działania promocyjne. Dotychczas grupa docelowa była dość oczywista – klasa średnia o stabilnych dochodach lub ludzie zamożni. Ale przy silnej konkurencji coraz częściej oferty kierowane są do nowych grup.
Przeczytaj więcej »

Istota i rola edukacji finansowej w naszym życiu

Punktem wyjścia do rozmowy o sensie, idei oraz wręcz konieczności wprowadzania i szerzenia edukacji finansowej w obecnych czasach powinno być prześledzenie dotychczasowej historii. Dowiemy się z niej, co było gwarantem rozwoju i sukcesu ludzi. Nikt przecież (chyba) nie żyje, nastawiając się na porażkę?!

Przepisy na sukces były różne w dotychczasowej historii...
Przeczytaj więcej »

5 kroków na wyjście z zadłużenia

Długi i zobowiązania to wielkie obciążenie dla każdego z nas, a także dla naszego budżetu domowego. Dlatego te wskazówki pomogą Ci pozbyć się zadłużenia. Podpowiemy jak ułożyć plan pozwalający stanąć na nogi.
Przeczytaj więcej »

Po co w ogóle planować finanse? Czy to ma sens?

O planowaniu, życiu celowym, świadomym rozwijaniu kompetencji, realizacji marzeń, pragnień i wytrwałego dążenia do celu napisano w historii dziejów tak wiele, że nikt z nas nie może – bez narażania się na ignorancję, a nawet kompromitację! – powiedzieć, że nie wie, jak planować. Starożytni myśliciele, średniowieczni mnisi, renesansowi mędrcy, wreszcie panteon osobistości z epoki nowożytnej i czasów współczesnych dostarczają nam niezliczonej liczby porad, modeli, nakazów, przestróg i całych systemów służących pielęgnowaniu życia celowego, opartego na mocnych fundamentach dobrze pomyślanych planów.
Przeczytaj więcej »

Jak zadbać o finanse naszych dzieci?

Czego uczą się nasze dzieci w szkołach? Czy pojęcia: stopa zwrotu, inwestycja, aktywa, pasywa, rozchód i przychód znane są wszystkim dorosłym? Aż 90% dorosłych nie wie, co te pojęcia znaczą, i nie umie zbilansować własnych przepływów pieniężnych. A dzieci w ogóle nic nie wiedzą o pieniądzach. Obecne młode pokolenie prezentuje postawę roszczeniową i uważa, że mu się po prostu należy. Należy się najpierw kieszonkowe, potem dobrze płatna praca, później podwyżka, aż w końcu emerytura.
Przeczytaj więcej »

Jak wygrać gwarantowany milion na życiowej loterii?

Gdybym zapytał dzisiaj, czy chciałbyś wygrać milion na loterii, to co byś odpowiedział? A gdybym powiedział, że znam sposób na to, aby w Twoim portfelu znalazł się milion i to niekoniecznie dzięki grom liczbowym? Czy chciałbyś posłuchać i zrealizować plan, który Cię do tego doprowadzi? Czy umiesz sobie wyobrazić siebie samego w sytuacji, w której inni martwią się, czy ZUS wypłaci im emeryturę, a Ty zastanawiasz się nad tym, gdzie pojechać na wakacje? Czy chciałbyś sam zdecydować o momencie, w którym przejdziesz na emeryturę, zamiast kruszyć kopie o bramy zusowskiej łaskawości?
Przeczytaj więcej »

Porozmawiajmy o... poziomkach

Polacy kochają promocje. Wystarczy odwiedzić centrum handlowe, hipermarket czy też osiedlowy sklep spożywczy. Widząc promocję: „3 kg cukru w cenie dwóch” i przypiętą metkę z ceną 15 zł za komplet, uśmiechniesz się i po cukier udasz się do innego sklepu, gdzie 1 kg kosztuje 4 zł. Po co przepłacać.

W wypadku produktów finansowych już nie jest tak łatwo. Brak nauki podstaw finansów w szkole i strach przed wykonywaniem obliczeń powodują, że często nieświadomie przepłacamy. A błędne decyzje finansowe bolą najbardziej – dotykając naszej kieszeni przez wiele lat. Można powiedzieć: mnie to nie dotyczy. A można pochylić się nad udostępnionymi w ramach akcji publikacjami i zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce.
Przeczytaj więcej »

Pieniądze lubią twardzieli

Choć od wielu lat wmawia się nam, że pieniądze to wyłącznie kwestia szczęścia, to dlaczego przy jednych one zostają i mnożą się, a od innych uciekają? W Polsce zbyt często duże pieniądze traktowane są jako dowód przestępstwa. Człowiek bogaty z założenia wszedł w jakiś podejrzany układ. Rzadko kiedy pokazuje się, że majątek jest owocem ciężkiej pracy i właściwej postawy. O tym, czego potrzeba, żeby okiełznać pieniądze, musiałem przekonać się na własnych skórze...
Przeczytaj więcej »

Co zyskasz, jeśli zaczniesz rozmawiać o pieniądzach?

W Polsce pieniądze, to temat nieomalże intymny. O pieniądzach po prostu się nie rozmawia, bo to prywatna sprawa. A jeśli już rozmawiamy to ich braku; o tym, że kiedyś można było kupić za te same pieniądze więcej albo mniej; o tym, że uczciwą pracą nie można się dorobić; o tym, że jeśli już ktoś się dorobił, to pewnie „kombinował”, itd.
Przeczytaj więcej »

Czy w Polsce można być bogatym?

Jeżeli podróżujesz trochę po świecie i jeżeli przywiązujesz większą wagę do ludzi, których spotykasz, a nie do miejsc prawdopodobnie dostrzegłeś, że są takie nacje, które mają szczególne predyspozycje do przedsiębiorczości i kumulowania majątku. Są też i takie, które nie umieją – lub po prostu nie chcą – wydostać się z zaklętego kręgu biedy. Przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Ale czy tak jest? Przeczytaj więcej »

Jak zyskać kilkadziesiąt złotych co miesiąc, mając kredyt w obcej walucie?

Czy wiesz, że co miesiąc możesz zaoszczędzić na kredycie, który już spłacasz? I to niezależnie od marży jaką masz, waluty jaką wybrałeś i czasu kiedy brałeś kredyt. Zaraz dowiesz się czym jest spread i jak możesz na nim zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych co miesiąc. Przeczytaj więcej »

Opinie

Piotr Łabuz

Problem większości ludzi leży nie w braku wiedzy, ale w przekonaniach na temat pieniędzy. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które ciężko pracują, a która ciągle ma za mało pieniędzy, to – uwierz mi – tym co sabotuje Twoje cele finansowe, to Twoje, głęboko skrywane, ograniczające przekonania.

Piotr M. Łabuz
psycholog, praktyk biznesu z ponad 20 letnim doświadczeniem, certyfikowany trener biznesu i rozwoju osobistego, www.piotrlabuz.pl

Organizatorzy

 • Złote Myśli
 • 5 O'clock
 • Fesnak, Treningi, Szkolenia

Patroni

 • Money.pl
 • Gazeta Ubezpieczeniowa
 • Press Office
 • Interia
 • Gazeta Bankowa
 • Inwestycje.pl
 • Polish Professionals in London

Partnerzy

 • Europejska Akademia Planowania Finansowego
 • Opiekun Inwestora
 • Rodzinne Finanse
 • Akademia Eksperta
 • Financial Future
 • Budżet Domowy
 • Kontomierz
 • Money Zoom

Polityka prywatności akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach

Korzystając w jakikolwiek sposób z serwisu znajdującego się pod adresem www.PorozmawiajmyoPieniadzach.pl, akceptujesz zasady zawarte w Polityce Prywatności znajdującej się na niniejszej stronie.

Jeśli nie zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności, nie rejestruj się w naszym systemie i nie udostępniaj nam żadnych danych dotyczących Twojej osoby.


Dane osobowe

Administratorem danych osobowych jest organizator akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach", firma Złote Myśli sp. z o.o.

W czasie korzystania z serwisu możesz zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza lub w inny sposób. Dane, o które będziesz proszony, to w większości przypadków imię i adres e-mail. W szczególnych przypadkach możesz zostać poproszony o dokładniejsze dane, które będą niezbędne do realizacji zamówionej usługi.

Podając dane i akceptując politykę prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez administratora oraz partnerów akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach".

Niepodanie wymaganych danych zablokuje czynność, której te dane dotyczyły, jeśli niepodane dane są wymagane do jej poprawnego wykonania.


Niezapowiedziane wiadomości

Zastrzegamy sobie prawo do wysyłania niezapowiedzianych wiadomości osobom, biorącym udział w akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach. Pod tym określeniem rozumiemy informacje niekomercyjne (np. życzenia, komentarze osobiste itp.) oraz informacje komercyjne, których rozsyłka dotyczy naszych produktów, produktów Partnerów z którymi współpracujemy.

Informacje komercyjne filtrujemy tak, abyś nigdy nie otrzymał informacji, która nie byłaby dla Ciebie potencjalnie interesująca.

Kontakt

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice

tel. (032) 2304691
fax. (032) 4446714
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-14:30.


Dane rejestracyjne spółki:

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice
Kapitał zakładowy: 1.150.000 zł

Sąd Rejonowy w Gliwicach,
X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000295365
NIP: 631-253-46-77
REGON: 240713607

Dziękujemy za przyłączenie się do akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach"

Zapraszamy do zdobywania wiedzy finansowej zawartej w artykułach oraz w materiałach wideo.

W podziękowaniu za dołączenie się do akcji otrzymujesz zniżki na wszystkie publikacje finansowe Złotych Myśli oraz możliwość skorzystania z dodatkowych promocji.

Zniżka obowiązywać będzie od 9 do 30 maja.


Ze zniżek możesz skorzystać NA TEJ oraz innych stronach serwisu.

W celu poprawnego działania naszego serwisu i wygody jego użytkowników używamy plików cookie (tzw. "ciasteczek"). Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.