5 kroków na wyjście z zadłużenia

Długi i zobowiązania to wielkie obciążenie dla każdego z nas, a także dla naszego budżetu domowego. Dlatego te wskazówki pomogą Ci pozbyć się zadłużenia. Podpowiemy jak ułożyć plan pozwalający stanąć na nogi.

Krok 1 – układanie planu

Aby zacząć trzeba będzie wyjąć wszystkie rachunki i obliczyć, ile rzeczywiście jesteśmy winni. Bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie zobowiązania. Będziesz musiał napisać szczegółowy plan, który wyszczególni takie rzeczy jak kredyty samochodowe, kredyty studenckie, karty kredytowe itp.

Krok 2 - priorytety

Teraz, gdy już masz szczegółowy plan, trzeba zacząć spłacać zobowiązania. Spłata zadłużenia z najwyższą stopą procentową powinna być pierwszym priorytetem. Upewnij się, że kiedy planujesz wszystkie płatności, spisujesz także ich oprocentowanie. Polecam spłatę długu, który ma najwyższe odsetki, będzie to zazwyczaj karta kredytowa. Teraz, po dokonaniu planu i ustaleniu priorytetów, umieść go gdzieś, gdzie jest dostępny, abyś o nim nie zapomniał.

Pamiętaj! Ważną rzeczą do zapamiętania podczas spłaty swojego zadłużenia to nie przegapić żadnej płatności. Spróbuj spłacać więcej, niż tylko minimalne opłaty wymagane miesięcznie. Będziesz zadowolony, gdy zauważysz, że kwoty zmniejszają się, co miesiąc. Jeśli widzisz coś, co chcesz kupić zapytaj siebie czy naprawdę tego potrzebujesz. To jest bardzo ważne, aby przypominać sobie swój cel, którym jest wyjście z długów.

Krok 3 – nie bądź sam

Kolejny krok może być trudnym dla niektórych, jednak trzeba pamiętać, że może to Tobie pomóc. Przyznaj się przyjaciołom i rodzinie, że masz długi i plan, aby z tego wyjść. Pamiętaj, że znajomymi i rodzina mogą być w stanie Tobie pomóc, jeśli naprawdę chcesz wyjść z długów. Mogą być w stanie udzielić Ci pożyczki. Jeśli jednak chcesz wziąć pożyczkę od znajomych czy rodziny upewnij się, że sporządzicie umowę. Problem z rodziną i przyjaciółmi jest ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz.

Krok 4 – zmniejsz liczbę kredytów

Staraj się, aby tylko jeden kredyt był w Twoim posiadaniu. Jeśli masz więcej niż jeden, będzie to komplikacją dla Twojego planu, ponieważ głównym celem jest zmniejszenie kosztów i wyjście z długów. Jednakże, jeśli naprawdę potrzebujesz mieć więcej niż np. dwóch kart kredytowych upewnij się, by je spłacić jak najszybciej, aby mieć mniejsze zobowiązanie kredytowe.

Krok 5 – udaj się do doradcy

Jeśli naprawdę potrzebujesz pomocy pamiętaj, że jest wielu doradców, którzy będą w stanie pomóc zrealizować Twój plan na spłacenie długu. Mogą również być w stanie pomóc, kontaktując się z bankami w celu wynegocjowania niższego oprocentowania lub zamienić kilka rat w jedną, przy pomocy konsolidacji.

Pamiętaj! Uważaj na oszustów. Istnieje wiele firm konsolidacji zadłużenia, szczególnie w Internecie, które mogą Ciebie wykorzystać.

Nie ma znaczenia, jak długo będziesz wychodził z zadłużenia, najważniejsze to skoncentrować się na tym, że możesz to osiągnąć.

Agnieszka Ameryk - budzetdomowy.pl budzetdomowy.pl

Aplikacja budzetdomowy.pl ma zachęcić użytkowników do podejmowania świadomych decyzji w aspekcie własnych finansów. Osoby odwiedzające serwis znajdą inspirację do przejęcia kontroli nad własnym budżetem.


Opinie

Adam Sankowski

Edukacja finansowa jest bardzo ważnym elementem świadomości społecznej. Dzięki niej każdy może zarządzać lepiej swoimi finansami. Nasza Izba nie tylko wspiera takie inicjatywy, ale również sama organizuje akcje uświadamiania. Powołany przez Izbę Komitet Razem zwrócił uwagę społeczeństwa na temat przyszłych emerytur i udało się nam wywalczyć ulgi emerytalne dla każdego. Dobrze zatem, że teraz Polacy dzięki rozmowom o pieniądzach dowiedzą się jak mogą z tych ulg skorzystać aby mieć zasobniejszy portfel w przyszłości.

Adam Sankowski
Prezes Polskiej Izby Pośredników Finansowych i Ubezpieczeniowych

Andrzej Mańka

Nasz stosunek do pieniędzy jest w znacznym stopniu miarą naszego systemu wartości, cech charakteru i informacją o najgłębszych strukturach osobowości. Za sposobem, w jaki zarabiamy pieniądze, wydajemy je, oszczędzamy i inwestujemy kryje się niekiedy dość zaskakująca prawda o tym jacy w istocie jesteśmy.

Andrzej Mańka
autor pierwszej książki z cyklu „Bogaty Polak, biedny Polak” i współorganizator akcji „Porozmawiajmy o pieniądzach”. http://www.andrzejmanka.com

Piotr M. Łabuz

Problem większości ludzi leży nie w braku wiedzy, ale w przekonaniach na temat pieniędzy. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które ciężko pracują, a która ciągle ma za mało pieniędzy, to – uwierz mi – tym co sabotuje Twoje cele finansowe, to Twoje, głęboko skrywane, ograniczające przekonania.

Piotr M. Łabuz
psycholog, praktyk biznesu z ponad 20-letnim doświadczeniem, certyfikowany trener biznesu i rozwoju osobistego, www.piotrlabuz.pl

Franciszek Zięba

Edukacja finansowa to podstawowy sens działania naszej akademii, jedynej w Polsce organizacji kształcącej certyfikowanych Doradców Finansowych. Nasi doradcy z kolei przygotowując plany finansowe muszą - chcąc nie chcąc kształcić klientów. Z radością popieram każde działanie, które poprawia poziom edukacji klientów i ułatwia pracę doradcom. Dzięki takim społecznym szerokim akcjom łatwiej dotrze do społeczeństwa prawda, że planu finansowego potrzebuje po prostu każdy, kto chce osiągnąć swój własny cel finansowy.

Franciszek Zięba
Prezes Europejskiej Akademii Planowania Finansowego

Ilona Dzwonnik

Od kilkunastu lat działam na rynku finansowym jako Doradca Finansowy i Biznesowy. Zauważyłam, że chęć do edukacji pojawia się falami. Po powodziach i katastrofach wszyscy interesują się ubezpieczeniami, po ogłoszeniu hossy - inwestycjami i giełdą, a w trakcie boomu nieruchomości - kredytami hipotecznymi. I każdy myśli, że przeczytany wówczas artykuł czy krótki wykład stworzy od razu szansę na miliony. Noe budował Arkę przed potopem a nie w trakcie. Innymi słowy, szansę na sukces mają jedynie ci - którzy się przygotowują zawczasu. Cieszę się, że szeroka akcja edukacyjna pomoże wielu osobom w lepszym zarządzaniu finansami.

Ilona Dzwonnik
EFG, Geniusz Wiedzy Finansowej 2011 - Laureatka Olimpiady Wiedzy Finansowej na Giełdzie Papierów Wartościowych 2011.

Organizatorzy

 • Złote Myśli
 • 5 O'clock
 • Fesnak, Treningi, Szkolenia

Patroni

 • Money.pl
 • Gazeta Ubezpieczeniowa
 • Press Office
 • Interia
 • Gazeta Bankowa
 • Inwestycje.pl
 • Polish Professionals in London

Partnerzy

 • Europejska Akademia Planowania Finansowego
 • Opiekun Inwestora
 • Rodzinne Finanse
 • Akademia Eksperta
 • Financial Future
 • Budżet Domowy
 • Kontomierz
 • Money Zoom

Polityka prywatności akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach

Korzystając w jakikolwiek sposób z serwisu znajdującego się pod adresem www.PorozmawiajmyoPieniadzach.pl, akceptujesz zasady zawarte w Polityce Prywatności znajdującej się na niniejszej stronie.

Jeśli nie zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności, nie rejestruj się w naszym systemie i nie udostępniaj nam żadnych danych dotyczących Twojej osoby.


Dane osobowe

Administratorem danych osobowych jest organizator akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach", firma Złote Myśli sp. z o.o.

W czasie korzystania z serwisu możesz zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza lub w inny sposób. Dane, o które będziesz proszony, to w większości przypadków imię i adres e-mail. W szczególnych przypadkach możesz zostać poproszony o dokładniejsze dane, które będą niezbędne do realizacji zamówionej usługi.

Podając dane i akceptując politykę prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez administratora oraz partnerów akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach".

Niepodanie wymaganych danych zablokuje czynność, której te dane dotyczyły, jeśli niepodane dane są wymagane do jej poprawnego wykonania.


Niezapowiedziane wiadomości

Zastrzegamy sobie prawo do wysyłania niezapowiedzianych wiadomości osobom, biorącym udział w akcji Porozmawiajmy o Pieniądzach. Pod tym określeniem rozumiemy informacje niekomercyjne (np. życzenia, komentarze osobiste itp.) oraz informacje komercyjne, których rozsyłka dotyczy naszych produktów, produktów Partnerów z którymi współpracujemy.

Informacje komercyjne filtrujemy tak, abyś nigdy nie otrzymał informacji, która nie byłaby dla Ciebie potencjalnie interesująca.

Kontakt

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice

tel. (032) 2304691
fax. (032) 4446714
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-14:30.


Dane rejestracyjne spółki:

Złote Myśli Sp. z o.o.
ul. Toszecka 102
44-117 Gliwice
Kapitał zakładowy: 1.150.000 zł

Sąd Rejonowy w Gliwicach,
X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000295365
NIP: 631-253-46-77
REGON: 240713607

Dziękujemy za przyłączenie się do akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach"

Zapraszamy do zdobywania wiedzy finansowej zawartej w artykułach oraz w materiałach wideo.

W podziękowaniu za dołączenie się do akcji otrzymujesz zniżki na wszystkie publikacje finansowe Złotych Myśli oraz możliwość skorzystania z dodatkowych promocji.

Zniżka obowiązywać będzie od 9 do 30 maja.


Ze zniżek możesz skorzystać NA TEJ oraz innych stronach serwisu.

W celu poprawnego działania naszego serwisu i wygody jego użytkowników używamy plików cookie (tzw. "ciasteczek"). Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.